Bielkovinové diéty zažívajú svoj boom. Sú vhodné?
Bielkovinová diéta je založená na princípe zvýšeného príjmu bielkovín a na zníženom príjme sacharidov. Váš jedálniček by pri tomto type diéty malo tvoriť hlavne mäso ako hydina, hovädzie mäso, ryby, mliečne výrobky, sója a strukoviny ako fazuľa, hrach, šošovica.
Pri bielkovinovej diéte by ste sa mali vyhýbať jedlám obsahujúcich zvýšený obsah sacharidov. Teda, nemali by ste jesť zemiaky, sladkosti, prezreté ovocie, ryžu, pečivo...
Mechanizmus bielkovinovej diéty
Známym faktom vo výžive je, že telo najskôr spaľuje sacharidy a až potom tuky. Tento fakt sa využíva aj v bielkovinových diétach, podľa ktorých, ak neprijímame sacharidy, tak sa na miesto zdroja energie dostane tuk, ktorý sa nachádza v našom tele, a ktorého sa chceme zbaviť. V týchto diétach sa preto zakazuje prijímať cukry a všetky sacharidy. Ide o tzv. ketogénnu diétu, pri ktorej sa konzumujú bielkovinové a tučné jedlá a vyhýbame sa tým sacharidovým. V stave, ktorý nazývame ketóza prechádza telo na spaľovanie tukov, ako tých prijatých, tak aj tých uložených.
Je bielkovinová diéta vhodná?
Osobne si myslím, že pre človeka nie je vhodný žiadny typ diéty. Diéta vás totižto vždy pripravuje o určitý typ potravy, ktorý ako ľudia (všežravci) potrebujete prijímať. Bielkovinová diéta má dokonca tú nevýhodu, že vysoký príjem bielkovín zvyšuje zaťažovanie obličiek a nízky príjem polysacharidov bráni optimálnemu tráveniu. Preto jedinú vec, ktorú vám môžem zaručene odporučiť je pravidelné stravovanie a dostatočný príjem všetkých živín, teda proteínov (živočíšneho a aj rastlinného pôvodu), polysacharidov, tukov, vitamínov a minerálov.
Viac v článku : Ideálna strava pre športovca
Jedinú vec, ktorú by ste mali z jedálnička na 100% vylúčiť sú cukry alebo jednoduché sacharidy. Tie nie sú pre naše telo žiadnym prínosom!!! Ak ich telo potrebuje, vždy si ich vie vytvoriť, či už z polysacharidov, tukov alebo aj z bielkovín.
Zdroj: www.freedigitalphotos.net (marin)