Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Ako zlepšiť funkčnosť tela

Žijete pre cvičenie? Ak nie ste elitný športovec, tak určite odpoviete nie. Väčšina ľudí, by však odpovedala, že cvičenie vykonáva s cieľom zlepšiť si kvalitu života. Funkčné cvičenie sa práve zameriava na funkčnú zdatnosť, teda rozvíjajú sa svaly, ktoré používate pri obyčajných denných činnostiach.

Ako zlepšiť funkčnosť tela
23. JUN 2014

Funkčný tréning

Predstavuje komplexný tréningový program, pri ktorom je do činnosti zapojených čo najväčšie množstvo svalových skupín takou formou, aby ste v maximálnej možnej miere napodobňovali vaše klasické denné aktivity. Pri použití rôznych svalov hornej a spodnej časti tela súčasne, si výrazne zlepšujete základnú stabilitu.

Funkčné tréningy môžete vykonávať v posilňovni alebo doma. Cvičiť sa dá s použitím váhy tela, alebo sa používajú rôzne cvičebné pomôcky, ako sú fitness lopty, expandery, medicinbaly, kettlebelly, činky, therabandy.

Odporúčame prečítať: Funkčný tréning. Jeden z horúcich trendov súčastnosti

 

Výhody funkčného tréningu

Veľkou výhodou funkčného tréningu je zapojenie veľkého počtu svalov naraz. Ak porovnáme cvičenie na strojoch v posilňovniach s funkčným tréningom, zistíme, že pri posilňovaní na strojoch ide o pohyb iba v jednej rovine, čo je pre človeka v bežnom živote neprirodzené. Preto sa pri funkčnom tréningu používajú pomôcky, alebo sa aj vykonávajú cviky, ktoré umožňujú pohyb vo všetkých rovinách a umožňujú integrovať telo tak, ako je bežné pri bežnej činnosti. Tento typ tréningu, pri jeho správnom prevedení, zlepšuje vykonávanie vašich každodenných činností, znižuje riziko vzniku poranení a zlepšuje kvalitu vášho života. Ďalším plusom je, že ho môžu vykonávať tak ako začiatočníci, tak aj pokročilí cvičenci.

Funkčný tréning je obzvlášť výhodný ako súčasť komplexného programu pre starších ľudí, pretože im pomôže zlepšiť rovnováhu, flexibilitu, svalovú silu a zníži riziko pádov.

Odporúčame prečítať: TRX systém - zábava pri posilňovaní i kardio tréningu

 

Formy funkčného tréningu

Funkčný tréning s vlastnou váhou

Pri tejto forme tréningu sa používajú iba cviky bez použitia prídavných závaží. Patria sem: kľuky, zhyby, drepy, skracovačky, výpady, výskoky na vyvýšenú plochu. Cieľom tejto formy funkčného tréningu je cvičiť rýchlo, dynamicky, ale súčasne koordinovane.

Funkčný tréning s prídavnou záťažou

Ak si chcete tréning sťažiť, dajú sa použiť rôzne záťaže, náčinie a pomôcky (kettlebelly, medicinbaly, atď.), ktoré vám umožnia telo zaťažiť oveľa výraznejšie ako pri cvičení iba s telesnou váhou.

Vo všeobecnosti sa funkčný tréning vykonáva ako súbor cvikov, ktoré sa opakujú formou kruhového tréningu a to niekoľkokrát za sebou buď bez prestávky, alebo s minimálnymi prestávkami. Začiatočníkom odporúčam tréningy s vlastnou hmotnosťou tela a pokročilejším cvičencom pridať aj cvičebné pomôcky.

Čím dlhšie budete cvičiť, tým viac budete vidieť zlepšenie vo vykonávaní vašich denných činností, a teda aj v kvalite života. Myslím si, že to je správna návratnosť vašej investície do cvičenia.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako zlepšiť funkčnosť tela

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.