Ako správne zahriať a rozhýbať svaly pred športom
Cieľom zahriatia je zvýšenie prietoku krvi vo svaloch a zvýšenie telesnej teploty. Takýmto spôsobom sa zlepší pohyblivosť kĺbov, elasticita svalstva a vhodne sa naštartuje organizmus k nasledujúcej namáhavej telesnej činnosti. Rozcvičenie pred tréningom je natoľko dôležité, že so samotným tréningom tvorí vždy jeden celok a je jeho nedeliteľnou súčasťou.
Aeróbna aktivita pred tréningom
Zvolená aeróbna aktivita by mala obsahovať opakujúce sa nenáročné pohyby, pri ktorých dochádza k zapojeniu veľkých svalových skupín v trvaní 5-10 minút. Ja osobne odporúčam chôdzu, výskoky, chôdzu na páse, veslovací trenažér alebo simulátor behu na lyžiach. Akonáhle zaregistrujete mierne potenie, znamená to, že svaly máte dostatočne zahriate a pripravené na náročnejší tréning.
Strečing
Po 10 minútach aeróbneho zahriatia je bezpečné pristúpiť k strečingu. Hoci strečing dokáže zahriať hlboké svalové tkanivá, ja osobne jeho prínos pred silovým tréningom v kulturistike ale ani v iných športoch neodporúčam. Odporúčam jeho zaradenie až po skončení športovej aktivity, keď sú svaly maximálne zahriaté a ohybné. V tomto stave dosiahnete najlepšie výsledky, ak držíte sval v natiahnutí minimálne 20 sekúnd.
Špecifické zahriatie
Pred intenzívnym tréningom, by ste mali absolvovať ešte špecifické zahriatie. Každý cvik začnite niekoľkými zahrievacími sériami s menšou záťažou, aby ste svaly, kĺby a myseľ dokonale pripravili na ťažký tréning. Napríklad, že pred drepmi alebo behom je dôležité sa prejsť minimálne 10 minút. Aký je záver? Je na vás, či zaradíte strečing na začiatok alebo na koniec tréningu. Rozcvičenie však v každom prípade začnite 10 minútami aeróbneho tréningu.
Diskusia k článku - Ako správne zahriať a rozhýbať svaly pred športom
Nový príspevok
ja si dávam tak 20 minút na vyhriatej elektrickej podložke zo zdravého nákupu a potom pomaly naťahovačky, ľahké kardio a zase naťahovačky a som ready