Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Ako športovať s cukrovkou

Cukrovka nemusí byť v žiadnom prípade prekážkou, aby ste sa venovali športu a cvičeniu. Fyzická aktivita je prirodzenou a neodmysliteľnou súčasťou ľudského života a zásadne prispieva k udržaniu fyzického aj psychického zdravia moderného človeka. Cvičenie je okrem toho výhodným doplnkom pri redukčnej diéte pre diabetikov s nadváhou.

Ako športovať s cukrovkou
29. SEP 2014

Avšak pre človeka s cukrovkou môže byť šport nielen prínosom, ale zároveň aj rizikom. Dôležité je, samozrejme, zaistiť prevahu prínosu nad rizikom, ale aj prinútiť pacienta, aby bol schopný odpozorovať vplyv záťaže na jeho zdravotný stav.

Rozdiel v cvičení človeka s diabetom a bez diabetu

V zásade platí, že výber športu je pre každého diabetika, ktorý je dobre liečený, obmedzený iba minimálne. Hlavne, ak sa pri jeho vykonávaní správa zodpovedne. Jediný rozdiel medzi diabetikom a zdravým človekom bez diabetu je v tom, že pri diabete musí človek o športe viac premýšľať, pretože telesná aktivita ovplyvňuje glykémiu.

Pri pohybe totižto potrebujeme energiu. Túto energiu získavame spaľovaním glukózy. Zvýšená spotreba glukózy pri pohybe vedie k poklesu glykémie. Tomu sa dá, samozrejme, predchádzať zvýšenou dávkou jedla, zníženou dávkou inzulínu alebo kombináciou oboch. Preto je pohyb lepšie plánovať vždy dopredu a zo začiatku sa vyhýbať cvikom s vysokou záťažou, aby nedošlo k náhlej hypoglykémii. 

Odporúčame prečítať: Cukrovka ako dar

Mladá diabetička Cyrila (27), ktorá má cukrovku dva roky hovorí o svojej skúsenosti: „Športovala som pred diabetom a športujem aj s ním. Aj pri diabete sa venujem všetkým športom tak, ako pred tým, plávam, bicyklujem, behám, prechádzam sa, lyžujem... Rozdiel je v tom, že pri diabete sa starám o seba viac. Dopĺňam si sacharidy v prípade potreby pred, počas a po športe a rovnako kontrolujem glykémie. Už obyčajná polhodinová prechádzka znižuje moje glykémie. V súčasnosti preferujem cvičenie jogy, ktoré mi dodáva potrebnú psychickú rovnováhu, čo je dôležité pri diabete. Pre lepšie glykémie sa rada prechádzam v prírode, bicyklujem a plávam."

Vhodný čas na športovanie a jeho forma

Cvičiť sa má len vtedy, ak sa pacient cíti fyzicky dobre. Je potrebné si uvedomiť, že pravidelný športový tréning by mal pokračovať trvale, pretože jeho priaznivé účinky pretrvávajú len počas obdobia trvania športového programu a krátko po ňom. Tréning by mal pozostávať z časti vytrvalostnej a cvičení ohybnosti (strečingu).

Vytrvalostný / dynamický / aeróbny tréning

Vo všeobecnosti sa pre diabetikov odporúča prevažujúca vytrvalostná / aeróbna aktivita aspoň 30 minút denne na úrovni 40-60% z maximálnej tepovej frekvencie (ide o aktivitu, pri ktorej stále dokážete plynule rozprávať).

Výhody športu pre diabetikov

  • budovanie svalov, spaľovanie kalórií a chudnutie
  • posilnenie kostí a svalov
  • zníženie rizika srdcových chorôb
  • lepšia koordinácia, sila a vytrvalosť
  • zvýšená psychická pohoda
  • znížené napätie a stres

Najvhodnejšie športy pre diabetikov

Ku najvhodnejším športom pre diabetikov patrí chôdza, rýchla chôdza, beh v prírode, chôdza po schodoch, plávanie, bicyklovanie, bežecké lyžovanie, nevysokohorská turistika, vodný aerobik, korčuľovanie, tanec, stacionárny bicykel. Ide o športy, pri ktorých nedochádza ku prudkému nárastu tepovej frekvencie, organizmus sa pohybuje v aeróbnom pásme, čím pri cukrovke klesá riziko na minimum.

Odporúčame prečítať: Najnovšie vedecké výskumy potvrdzujú, že cukor je toxický

Nevhodné športy pre diabetikov

Rýchlostné športy (bežecké a plavecké šprinty), športy spojené so zvýšením vnútrohrudníkového tlaku (vzpieranie a kulturistika) a športy spojené s nadmerným psychickým stresom (extrémne športy, adrenalínové športy, potápanie a lietanie).

Nielen vo svete, ale určite aj na Slovensku je veľa diabetikov – športovcov, ktorí vedia skĺbiť svoju chorobu s intenzívnym športovým zaťažením. Podmienky na to určite sú, len treba chcieť. 

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (pat138241)

Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako športovať s cukrovkou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.