Vyskáčte kilečká a získajte kondičku Jumpingom
Spaľujete energiu, posilujete hlboké svaly, skáčete a bavíte sa. To všetko v sebe kombinuje Jumping. Aeróbne cvičenie na trampolinách, ktoré nás zároveň vracia do detských čias.
Na prvý pohľad zábava a návrat do detstva. Pamätáte si ešte na skákanie na trampolínach? Jumping však predstavuje seriózne cvičenie, ktorým posilňujete všetky svalové partie tela. Vylepšuje držanie tela, koordináciu a stabilitu, pomáha detoxikácii tela, pôsobí proti únave a depresii.
Získavame kondičku a zhadzujeme kilá
Kto ste o cvičení Jumping nepočuli, ide o aeróbne cvičenie, pri ktorom dochádza k značnému zvýšeniu tepovej frekvencie a spaľovaniu veľkého množstva energie. Súčasťou hodiny sú aj balančné cviky, ktoré posilňujú hlboké svaly chrbta, ktoré v dnešnej dobe málo používame.
Pri výbere cvičenia sa mnoho ľudí pozerá na to, či získajú kondičku. Pravidelným cvičením, ako aj tým, že sa pohybujete v striedavom tempe za účasti občasných šprintov, zvyšujete vytrvalosť. „Jumperky, ktoré k nám chodievajú niekoľko mesiacov, zistili samé na sebe, že zvládajú oveľa viac ako na prvých hodinách,“ hovorí Anna Bandolová, ktorá vedie hodiny v Trebišove.
Iní zase hľadia na to, či sa im podarí pri tejto aktivite zhodiť nejaké to kilo. „Na jednej hodine Jumpingu môžete spáliť 1200 až 1500 kcal za 60 minút. Je to ale veľmi individuálne, množstvo spálených kalórií závisí od hmotnosti, stravy, trénovanosti a iných špecifík každého Jumpera alebo Jumperky,“ dodáva Bandolová.
Viac o tom, či Jumping naozaj pomáha pri znižovaní váhy, rozpráva Katarína Řezníčková: „Niektoré Jumperky nosia šport testery a videli tam po hodine prekvapivo vysoké čísla. Samozrejme závisí to od toho, ako často a zodpovedne sa jumpingu venujete, aké očakávania máte.“
Řezníčková, ktorá je inštruktorkou Jumpingu vo Vranove nad Topľou dodáva:" Sú dievčatá, ktoré prichádzajú skôr preto, aby sa odreagovali. Nepotrebujú chudnúť, chcú si váhu udržať a možno si dopriať sladkého o trochu viac. Tie, ktoré sa v prvom rade snažia o zníženie váhy musia tiež vedieť, že sa výsledky dostavia (tak ako aj pri iných aeróbnych cvičeniach) iba v kombinácii s úpravou stravy. Je to individuálne. Máme Jumperky, ktoré za dva mesiace schudli 6-7 kíl, no aj také, ktoré skôr vidia výsledky na spevnení tela či vypracovaní bruška.“
Jumping je vhodný aj pre ľudí s nadváhou. Hodiny Jumpingu sa môže zúčastniť každý, okrem ľudí s akútnymi a zápalovými stavmi, chorobami nervovej sústavy s prejavmi zvýšenej elasticity. Taktiež pre tehotné ženy to nie je vhodné cvičenie.
Čo vás čaká na hodine Jumpingu?
Pred každým cvičením je potrebné pripraviť telo na výkon. Jumping nie je výnimkou, preto aj tu sa hodina začína zahriatím a strečingom, ktorý je prípravou pre svaly a kĺby. Nasleduje aeróbny blok, v ktorom sa postupne zvyšuje tempo a pridávajú sa relaxačné, balančné a posilňovacie cviky.
„Cieľom skákania nie je skákanie do výšky, ani nevyskakujeme na a z trampolíniek. Ide v prvom rade o striedanie rôznych cvikov snažiac sa udržať tempo hudby. Trampolínky majú dostatočný priemer, preto by sa nemalo stať, že by sa noha náhodou pošmykla „vedľa“. Doteraz sa nám to nestalo,“ hovorí Anna Bandolová. Aj pri tomto cvičení sa inštruktorky zameriavajú na problémové partie, akými sú najmä brucho a stehná. Hodina sa končí ako inak strečingom.
Zaujíma vás, odkiaľ Jumping pochádza? Za tvorcami Jumpingu nemusíme chodiť ďaleko. Program Jumping sa zrodil v susednej Českej Republike. Už v roku 2000 boli na svete prvé lekcie Jumping, ktoré vytvorili českí športovci Mgr. Tomáš Buriánek a Mgr. Jana Svobodová.
Ako vyzerá Jumping v praxi? Pozrite si naše video!
Diskusia k článku - Vyskáčte kilečká a získajte kondičku Jumpingom
Nový príspevok
Aj na Slovensko by ste mohli zavítať a spraviť párty :)