Učíme sa cvičiť pilates: Princípy cvičenia pilates
Zaujíma vás, čo sa skrýva za cvičením pilates? Ste na správnej adrese! V najbližších troch článkoch s názvom "Učíme sa cvičiť pilates" vám ho dokonale priblížime!
Pilates - cesta za skvelou figúrou a pokojnou mysľou
Joseph Hubertus Pilates allias „Joe“ vyvinul skvelú zostavu cvičení, vďaka ktorej v pokročilom veku disponoval sexi postavou a psychickou pohodou. Zdrojom jeho príťažlivého vzhľadu a psychickej vyrovnanosti boli špeciálne cvičenia, ktorým sa pravidelne a precízne venoval. Pri cvičení autor upozorňoval na dôležitosť sústredeného vykonávania jednotlivých cvikov spolu s uvedomovaním si ich účinkov na telo a myseľ. Nevyhnutnou súčasťou cvičenia je pravidelné dýchanie. Je potrebné podotknúť, že pilates nie je ponímaný ako zložitá filozofia ako je to pri niektorých východných učeniach.
Výsledky pravidelného cvičenia pilatesu – skvelá figúra a pokojná myseľ sú silnými presvedčovacími prostriedkami pre ľudí, ktorí zvažujú cvičenie pilatesu. O pozitívnych účinkoch pilatesu sa presvedčili hviezdy ako Jennifer Aniston, Courtney Cox či Gwyneth Paltrow a sú mu verné doteraz. Pilatesu sa aktuálne venujú špecializované štúdia a inštruktori, ktorí nemajú núdzu o nadšených záujemcov. Pilates má jasne definované metódy, postoje a princípy. Cvičí sa v niekoľkých úrovniach vhodných pre začiatočníkov, mierne pokročilých a pokročilých.
Zoznámte sa so siedmymi princípmi pilatesu
1. KONCENTRÁCIA
Pilates si vyžaduje maximálnu koncentráciu. Je dôležité, aby sa myšlienky sústreďovali len na správne vykonávanie cvičení. Koncentrácia na vykonávanie pohybu, správne dýchanie a držanie tela sú nevyhnutnou súčasťou dôkladného sústredenia sa. Koncentráciu možno prirovnať ku komunikácii a počúvaniu svojho vlastného tela.
2. PRECÍZNOSŤ
Precíznosť v cvičení pilatesu spočíva v spojení absolútnej koncentrácie a neustálej kontroly každého pohybu.
3. KONTROLA
Pri cvičení treba dbať na kontrolu správneho vykonávania cvičenia. Často podstatnú úlohu pri vykonávaní jednotlivých cvikov zohrávajú detaily, ktoré podceňujú najmä neskúsení začiatočníci. Kontrola je spätá s premyslenosťou každého jedného vykonaného pohybu.
4. DÝCHANIE
Dýchanie pri pilatese sa vyznačuje jasnými pravidlami. Dýchať treba plynule a rovnomerne. Nádych uskutočňujeme nosom, výdych ústami. Najväčšou chybou pri dýchaní je zadržiavanie dychu. Okysličovanie krvi je pri cvičení veľmi dôležité.
5. POWERHOUSE - CENTRUM SILY (STRED TELA)
Všetky cviky vychádzajú z centra sily, ktoré je zdrojom energie. Od centra sily závisí celkové držanie tela, vypracované brucho či príťažlivý driek. Pilates sa domnieval, že celé telo je možné kontrolovať z jedného bodu. Za oblasť centra sily sú považované svaly brucha, panvy a zadku.
6. IZOLÁCIA
Izolácia je ukrytá v učení ako vnímať a poslúchať svoje telo. Výsledkom princípu izolácie je dokonalé ovládanie všetkých svalových skupín tela.
7. RUTINA
Rutina spočíva v pravidelnom opakovaní jednotlivých cvikov, ktoré majú pozitívny účinok na fyzickú a psychickú stránku osobnosti. Nie je dôležité množstvo opakovaní, ale správne prevádzanie cvičenia.
Zdroj: http://www.fitnessonline.at