Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

O Ashtanga joge s jej slovenským guru Jaroslavom Pávekom

Mia

Na kongrese jogy, ktorý sa konal v máji v Piešťanoch sme sa rozprávali s inštruktorom Ashtanga jogy, Jaroslavom Pávekom. Viedol zaujímavú hodinu, ktorá nadchla viacerých zúčastnených cvičencov.

O Ashtanga joge s jej slovenským guru Jaroslavom Pávekom
25. JUL 2012

Chceli sme vedieť viac o tomto type jogy, preto sme ho trochu vyspovedali. To všetko, čo nám tento mladý a charizmatický muž prezradil, prinášame aj vám :)

Jarko, si priebojník Ashtanga jogy na Slovensku. Študoval si ju aj v zahraničí. Prezraď nám, o čom je cvičenie Ashtanga joga?

Ashtanga joga je staroveký systém jogy, staroveké účenie. Znamená aj filozofiu a cvičenie, taktiež prácu s energiou. Je to najstarší žijúci systém jogy, aký existuje, aj keď tú povesť možno nemá. Predstavuje najstarší sylabus pozícii rozdelených do jednotlivých sérii, ktoré cvičíme dodnes. Ide o veľmi precízny systém jogy, ktorý v sebe zastrešuje veľmi veľa pravidiel. A to je to, čo robí Ashtangu jogu odlišnú od iných druhov jogy. Odlišnosť je hlavne v dýchaní, v precíznosti pohybu, čiže v ovládaní svojho tela. Dôležitá je aj práca s energiou v tele, kde našu energiu berieme ako náš dych. Preto je dych to najdôležitejšie, čo v joge využívame.

Dýchanie je ale charakteristické pre každú jogu.

V dnešnej dobe práveže veľa systémov jogy nebazíruje na dýchaní, respektíve nekladú dôraz na precíznosť dychu.

                                   jp

Čo presne znamená precíznosť dychu?

Ide o veľmi vedomé ovládanie svojho dychu. Viac sa sústredime a ovládame svoj dych ako na samotnú pozíciu, ktorú práve vykonávame. Dych je životná energia, ktorú príjmame. My dokážeme naše bežné dýchanie posunúť ešte ďalej za hranice vedomia a vedome ovládať túto energiu a pracovať s ňou. V systéme Ashtanga jogy využívame „udžaví pranajáma“, čo v preklade znamená víťazný dych. Nepretržite počas celého cvičenia je to nosná štruktúra nášho cvičenia, ktorá nám udáva rýchlosť a precíznosť. Na tomto princípe budujeme aj pohyb, stabilitu a dostávame z neho silu.

Tento dýchací systém zahŕňa aj tri energetické zámky, a to pánvové dno, brušný zámok a zámok krku. Tieto zámky nám pomáhajú zadržiavať energiu v našom tele. Funguje to tak, ako keď zasunieme telefón do zástrčky a tá energia v baterke postupne rastie. Tak isto funguje aj dych v joge. Práve tá precíznosť a ovládanie nášho dychu nabíja našu vnútornú pomyselnú baterku energiou.

Takže dych pomáha rozprúdiť energiu v našom tele?

Pomáha zvýšiť jej level, jej hladinu. V našom tele sú určité kanály, ktorými prúdi energia. Nazývajú sa nádí. Tým, že robíme fyzickú jogu ako ohýbanie, rotovanie, zakláňanie, práve ten fyzický aspekt jogy pomahá odstrániť bloky z týchto kanálikov a rozprúdiť ju čisto do celého tela.

          jp iii

O Ashtange joge sa hovorí, že je ťažká, fyzicky náročná

Každý, kto dokáže dýchať, vie cvičiť jogu. To platí aj pre Ashtanga jogu. V dnešnej dobe, všade, kde sa pohybujeme máme rôzne moderné štýly jogy, ktoré sú zamerané na asánu, na tú dynamiku, výbušnosť, rýchlosť pohybu, na svaly.

Je to proste naša doba, ktorá priniesla túto „filozofiu“ aj do jogy. A vytrhla tú esenciu, to jadro jogy, čím je dýchanie a precíznosť. Aj keď je Ashtanga joga dynamická a má hlboké pozície, dosť výrazné, nie je ľahké naučiť sa dýchať. A práve tým, že cvičenie vyžaduje ešte viac našej pozornosti a dýchania, preto si ľudia myslia, že ashtanga joga je trochu ťažšia.

Hlavne, keď predtým cvičili iné moderné druhy jogy a naučili sa tej výbušnosti a rýchlej dynamike, prídu na Ashtangu a ten pohyb, ktorý by mali precítiť s rýchlosťou dychu robia zbrklo a rýchlo. Vtedy rušia tú celú filozofiu ľahkosti jogy. Snažia spraviť všetko veľmi rýchlo a silovo, no a práve vtedy sa vyčerpajú. Sú zvyknutí ťahať sa extrémne do pozícii, čím ich telo bolí viac, ako by malo. Vtedy vzniká pocit, že je Ashtanga joga ťažká. Je však prispôsobená človeku každému veku, akejkoľvek fyzickej stavby.

Odporúčaš ju aj ľuďom, ktorí nikdy jogu necvičili?

Absolútne. Každý deň mám na hodine nejakých začiatočníkov. Ale ten, kto je lenivý sa cez to nedostane, pretože Ashtanga joga vyžaduje nasadenie a pravidelnosť možno väčšiu než iné druhy jogy, aby zafungovala.                                                     

Koľko krát do týždňa ju odporúčaš cvičiť?

Minimum, aby joga mala nejaký efekt je aspoň tri krát do týždňa. Profesionálne, teda ak človek berie jogu ako súčasť svojho života, mal by cvičiť aj šesť krát do týždňa. Ashtanga jogu necvičíme v dňoch mesiaca splnu a novu, pretože energie sú vychýlené. Takisto ani v sobotu.

Ak by chcel niekto zájsť na tvoju hodinu, kde ťa nájde?

Všetky informácie o miestach, dňoch a hodinách nájdete na mojom osobnom webe www.1yoga.sk.

 

jp iv

Kto je Jaroslav Pávek?

Jaroslav Pávek je lektor Asthanga yogy v Bratislave. Je členom  Yoga Alliance USA a Yoga Alliance UK.

To ho oprávňuje používať titul E.-R.Y.T (Experienced Registred Yoga Teacher), ktorý zaručuje splnenie všetkých medzinárodných kritérií a kvalít (tréningových, teoretických a praktických) na učiteľa jogy. Jeho učenie sa vyznačuje odborným, intenzívnym a individuálnym prístupom k žiakom. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - O Ashtanga joge s jej slovenským guru Jaroslavom Pávekom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.