Nová potravinová pyramída nepočíta kalórie
Zaujímajú vás otázky týkajúce sa oblasti zdravého stravovania? V tom prípade by ste sa mali zoznámiť s HEALTHY EATING PLATE, ktorá predstavuje novú formu potravinovej pyramídy z dielne vedcov Harvardskej univerzity.
Spájanie „zdravého stravovania“ s prísnymi pravidlami až drezúrou, malými porciami nedochutených jedál, úplným zákazom cukrov alebo tukov, nemá s uvedeným pojmom absolútne nič spoločné. Úlohou zdravého stravovania je zabezpečenie vitality, pocitu spokojnosti so sebou samým, dobrej nálady, pevného zdravia a dlhovekosti.
Dosiahnuť absolútnu dokonalosť v dodržiavaní zdravého stravovania je vylúčené, pretože ani odborníci sa presne nezhodujú na konkrétnych pravidlách správnej životosprávy. Najznámejším a azda najviac využívaným pomocníkom pri dodržiavaní zásad zdravej stravy je POTRAVINOVÁ PYRAMÍDA. Predstavíme si najznámejšiu potravinovú pyramídu, ale aj novinku, s ktorou prišli vedci z Harvard School of Public Health a Harvard Medical School.
V čom spočíva podstata potravinovej pyramídy?
Potravinová pyramída predstavuje trojuholník, ktorý je rozdelený na niekoľko častí. Jednotlivé časti obsahujú potraviny rozdelené do kategórií podľa prospešnosti pre ľudský organizmus. Poskytujú informácie o tom, aký je ideálny pomer živín pre človeka. Potravinové pyramídy odpovedajú na otázky, koľko a čo môže človek skonzumovať, aby bol zdravý a vitálny.
Najviac známou je potravinová pyramída, ktorú tvoria štyri poschodia a šesť kategórií potravín. Základňa pozostáva z obilnín, ryže, cestovín, zemiakov a pekárenských výrobkov. Druhé poschodie patrí dvom kategóriám – ovociu a zelenine. O tretiu časť sa delia opäť dve skupiny potravín. Do prvej patrí mlieko, tvrdé syry, tvaroh a nízkotučné produkty. Druhá skupina tretieho poschodia pozostáva z mäsa, hydiny, rýb, vajec a strukovín. Najvrchnejšie poschodie predstavuje zloženie v podobe - sladkosti, soľ a tuky.
S akou novinkou prišli vedci z Harvardu? Poznáte HEALTHY EATING PLATE?
Nová potravinová pyramída resp. HEALTHY EATING PLATE sa od pôvodnej výraznejšie líši vo viacerých oblastiach. Harvardskí vedci odporúčajú polovicu taniera pokryť rôznorodou zeleninou a ovocím (ovociu patrí menšia časť ako zelenine), ktoré sú bohaté na živiny. Štvrtina taniera by mala pozostávať z celozrnných potravín (celé zrná, tmavá ryža, ovsené vločky, pohánka, špalda). Ďalšiu štvrtinu taniera vypĺňajú zdravé bielkoviny získané z rýb, hydiny, strukovín a orechov. Zaujímavosťou je odporúčanie, ktoré zdôrazňuje príjem zdravých druhov tukov. Vhodné sú napríklad olivový, sójový alebo repkový olej. Naďalej nevhodnými zostávajú trans tuky, ktoré sa nachádzajú v rafinovaných produktoch.
Dôležitou súčasťou novej potravinovej pyramídy je pitný režim. Vedci odporúčajú kompletné jedlo doplniť pohárom vody, šálkou čaju alebo kávy! Podmienkou je, že musí obsahovať minimum cukru, ideálne žiadny cukor. Oproti pôvodnej pyramíde je značne badateľný rozdiel v konzumácii mlieka a mliečnych produktov, ktoré by nemali prekročiť dennú dávku dvoch malých porcií. Limitovaná je aj konzumácia ovocných štiav kvôli vysokému obsahu sacharidov. Odporúčané množstvo predstavuje iba jeden malý pohár denne. Absolútne nevhodné sú sladené nápoje. Ak sa rozhodnete zobrať odporúčania novej výživovej pyramídy (www.hsph.harvard.edu/nutritionsource) naozaj vážne, neprehliadnite malú červenú postavičku, ktorá pripomína dôležitosť športovej aktivity.
HEALTHY EATING PLATE sa snaží dosiahnuť, aby človek konzumoval dostatok zdravých potravín s dôrazom na zeleninu, ovocie, celozrnné produkty, zdravé bielkoviny, vhodné oleje a samozrejme pitný režim s nulovým alebo minimálnym obsahom cukru. Odporúčania sa týkajú i obmedzenia spracovaných obilnín (biela múka, biela ryža), zemiakov, sladkých maškŕt, nápojov s obsahom cukru a červeného mäsa. Obmedzený je príjem mlieka a džúsov. Pozitívom je, že tvorcovia novej pyramídy nebazírujú na počítaní kalórií, pretože ak sa stanovené výživové odporúčania dodržiavajú, sledovanie kalórií sa stáva menej podstatným.
Zdroj: www.hsph.harvard.edu