Ako sa stať ľadovým medveďom?
Striasa vás pri pohľade na ľudí, ktorí sa kúpu v ľadovej vode pri mínusových teplotách? Neinformovaným otužovanie naháňa strach, lenže pravdou je, že má veľké množstvo pozitív.
Otužovanie posilňuje nielen fyzickú, ale aj duševnú stránku človeka. Otužilec si pestuje silnú imunitu, zmierňuje fyzické a psychické problémy, učí sa posilňovať vlastnú vôľu a vytrvalosť. Pri otužovaní je treba zatnúť zuby a ísť, samozrejme, pomaly a podľa pravidiel.
Tipy pre otužovanie
- Azda najzákladnejším krokom pri otužovaní je sprcha. Doprajte si každé ráno teplú sprchu, ktorú zakončíte minútovou až dvojminútovou studenou sprchou (v začiatočných fázach prípravy začínajte vlažnou vodou a teplotu znižujte postupne). V lete môžete studený interval predĺžiť až na 5 minút. Nezabúdajte, že tomuto rituálu je potrebné venovať sa dennodenne. Pri studenej sprche je potrebné hýbať sa.
- Ak ste začali s behom na jar, pokračujte plynule cez leto, jeseň i zimu bez ohľadu na aktuálne počasie, pretože organizmus si na zmeny teplôt prirodzene zvykne. Ak máte za sebou minimálne polročnú prípravu v sprche, môžete začať s plávaním v prírode (najskôr v lete, potom na jeseň a v zime). Pred plávaním treba telo rozohriať krátkou rozcvičkou, po plávaní to platí dvojnásobne.
- Milujete saunu, ale bazén so studenou vodou v jej blízkosti ste si doteraz nevšimli? Ak chcete nosiť titul „ľadový medveď“, nezostáva vám nič iné, len si po saune dopriať studenú sprchu alebo rýchly kúpeľ v nádobe so studenou vodou.
- Spánok je pre zdravie nevyhnutnosťou. Zvyknite si spať pri teplote, ktorá sa hýbe okolo 18, neskôr len 12 stupňov Celzia. Vetrajte dovtedy, kým to počasie umožňuje.
- Medzi ľadovými medveďmi sa používa aj pojem čiastkové otužovanie, ktoré sa týka najmä troch častí tela – nôh, hlavy a hrdla, ktoré sú na chlad najviac náchylné. Nohy otužujeme tak, že im denne venujeme pár minút v studenej vode, napríklad v lavóre, hlave doprajeme tiež krátku studenú sprchu. Čo sa týka hrdla, pomáha pitie studených nápojov a nenosenie šatiek, šálov a pod.
- Počas jesenných a zimných mesiacov sa obliekajte ľahko, platí to aj pre vykonávané športové aktivity.
- Snažíme sa o príjem zdravej a vyváženej stravy. Pozor najmä na nasýtené tuky a trans tuky, pretože pobytom v studenej vode sa metabolizmus spomaľuje.
Pozitíva otužovania
Hlavným prínosom otužovania je vybudovanie silnej obranyschopnosti organizmu. Ľadovým medveďom sa vyhýbajú vírusové ochorenia, znižuje sa riziko vzniku vysokého krvného tlaku, zlepšuje sa stav alergií a pod. Otužovanie je dlhodobý proces, ktorým sa posilňujú vlastnosti ako vytrvalosť, pevná vôľa, trpezlivosť. Otužilci nie sú náchylní na zmenu počasia, ktorá robí bežným ľuďom ťažkosti.
Čo je ešte dôležité?
Otužilcom sa nedá stať zo dňa na deň. Vyžaduje si to trpezlivosť, čas a systematickú prípravu. Otužovať sa môžu ľudia bez zdravotných problémov, avšak deti do 17 rokov a dospelí nad 40 by mali tento „koníček“ konzultovať s lekárom. Po plávaní v studenej vode nikdy nevystavujeme telo šoku v podobe tepla. Prechod do tepla musí byť postupný! Skôr ako s otužovaním začnete, zistite si dostatok informácií!
Ľadové medvede na Slovensku
Ak vás problematika otužovania zaujala a chcete sa dozvedieť viac dôležitých informácií, kluby otužilcov ponúkajú na svojich weboch dostatok teoretických i praktických poznatkov. Bratislavčanom dávame do pozornosti webovú stránku www.ladovemedvede.sk, Žilinčanom www.tucniakyzilina.szm.com, Martinčanom www.klubotuzilcovmartin.estrany.sk atď. atď.
Zdroj: ladovemedvede.sk, tucnikyzilina.szm.com, klubotuzilcovmartin.estranky.sk