Barefoot: Objavte aj vy čaro behu naboso!
„Ľudia sú väčšinou ohromení a nadšení, zažívajú stav eufórie, vracajú sa späť do detstva, pociťujú slobodu a sú veľmi silno motivovaní behať. Mnohokrát i takí, čo nikdy nebehali a nad behaním dávno zlomili palicu. A práve to je krása behu naboso,“ prezrádza o barefoot nadšenec behu Matúš Marcin.
Jedným z odporúčaní, s ktorými sa stretávame pri behu, je výber vhodnej bežeckej obuvi. Úlohou športovej obuvi je hlavne tlmiť nárazy a zvyšovať komfort pri behaní. Nie všetci však radi behajú v topánkach! Počuli ste už o „bosobežcoch“? Ide o fanúšikov behu naboso, ktorí, samozrejme, behajú bosí, alebo v minimalistických topánkach. S behom naboso spájajú eufóriu. Slobodu. Nadšenie a motiváciu. Dokonca tvrdia, že barefoot znižuje riziko zranenia a napomáha lepšiemu držaniu tela pri behu.
Je beh naboso efektívnejší?
Beh má na organizmus človeka veľa priaznivých účinkov. Napríklad posilňuje zdravie kardiovaskulárneho systému a pomáha spaľovať kalórie. Odbúrava stres. Zlepšuje náladu. Buduje vytrvalosť. A čo beh naboso? Je účinnejší ako klasický beh? „Beh naboso, alebo beh štýlom naboso, je efektívnejší. Ak máme správnu bežeckú formu, dokážeme behať dlhšie, rýchlejšie, sme menej unavení, a to všetko s nižším rizikom zranenia. Beh úplne naboso nám nedovolí zabehnúť viac, ako reálne dokážeme. A tak nám pomáha vyhnúť sa tejto veľmi častej chybe, ktorú bežci robia pri tréningu či na preteku,“ hovorí o pozitívach behu naboso Matúš Marcin.
Zaujímavé sú aj výsledky štúdie Michaela Warburtona z austrálskeho Queenslandu. Tak napríklad beh v topánkach pravdepodobne zvyšuje riziko vyvrtnutia členku a možnosť vzniku niektorých poranení dolných končatín. Napriek tomu hrá bežecká obuv významnú ochrannú úlohu v extrémnych poveternostných podmienkach. Warburton zároveň upozorňuje, že v tejto oblasti by bolo dobré vykonať viac vedeckých štúdií.(1)
Odporúčame prečítať: Chcete behať? Ponúkame niekoľko tipov, ako začať
Beh naboso a minimalistické topánky
Za jeden z hlavným prínosov barefootu je správne držanie tela pri behu. Človek je nútený našľapovať prednou časťou chodidla a nie pätou ako pri behaní v bežeckých topánkach. Tak je beh naboso oveľa šetrnejší i efektívnejší.
Beh v podmienkach exteriéru (kamienky, ostré predmety) NABOSO by bol s najväčšou pravdepodobnosťou pohromou pre chodidlá nôh, preto sa využívajú minimalistické topánky. Nadšenec behu Matúš Marcin ich charakterizuje ako obuv s tenkou a ohybnou podrážkou, cez ktorú naše chodidlo cíti terén pod nohami. Rozdiel medzi pätou a špičkou je nula milimetrov (teda žiadny) oproti 8 až 12 mm bežných topánok. Ďalej majú tieto topánky širokú špičku, aby prsty mohli vykonávať potrebnú prácu pri behu. „Minimalistické topánky nemajú žiadnu klenbu, protipronačné mechanizmy a ani nič podobné, čo má noha „robiť“ sama. Majú nízku hmotnosť. To je však dôsledkom vynechania vyvýšenej a odpruženej päty alebo pevnej klenby,“ dodáva Matúš.
Potrebujem trénera, alebo to zvládnem sám/sama?
Ak by ste sa behu naboso chceli venovať pod dohľadom profesionálneho trénera, na Slovensku ho, bohužiaľ, nenájdete. V zahraničí je situácia iná. Napriek tomu je aj u nás dosť nadšencov barefootu a ľudí, ktorí majú s behom naboso dostatok skúseností a radi pomôžu. Skúsiť to však môžete aj sami. Potvrdzujú to aj slová Matúša: „Myslím si, že človek sa vie naučiť behať naboso aj sám celkom dobre a rýchlo. Dôležité je uvoľniť sa a počúvať svoje telo. A neprehnať to. Na druhej strane, naše telo veľmi rýchlo príde na to, že dopad na pätu nie je príjemný a že kratší krok je prirodzenejší, a že vystretému telu sa lepší dýcha.“
Viac o behu naboso sa dozviete od profesora z Harvardu Daniela Liebermana:
Zdroj:
(1) Michael Warburton, Barefoot Running, dostupné na: http://www.sportsci.org/jour/0103/mw.htm
Diskusia k článku - Barefoot: Objavte aj vy čaro behu naboso!
Nový príspevok
Odporučam vivobarefoot topanky https://www.lilijolie.com/en/proizvajalci/vivobarefoot.html, tie topanky su inak skonstruovane a noha (+ cele telo) v nich ma velmi podobnu polohu ako ked si naboso.