Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

7 rád, ako si vybrať bežecké topánky

Mirka

Možno aj vy milujete ten pocit, keď si po ťažkom dni obujete bežecké topánky a idete načerpať nové sily práve pri behu. S úžasom a dobrou náladou, za ktoré môžu zázračné hormóny šťastia, vnímate západ slnka a okolitú prírodu. Jediné, čo počujete, je váš zrýchlený dych a dupot nôh. A práve na nohy pri behaní často zabúdame. Aj ony si zaslúžia pohodlie, ktoré im poskytnú kvalitné bežecké topánky.

7 rád, ako si vybrať bežecké topánky
6. JUN 2013

Aj vy ste si mysleli, že kúpa bežeckých topánok je záležitosťou jedného obchodu a niekoľkých minút? Bohužiaľ, také jednoduché to nie je. Rovnako ako na svete nie sú dvaja takí istí ľudia, neexistujú ani zhodné ľudské chodidlá. Všetci sme nenapodobiteľné originály, a to vo všetkom. Podľa čoho sa riadiť, aby bežecké topánky sedeli na nohách ako uliate?  

1. Veľkosť chodidla

Určiť veľkosť chodidla nie je pre väčšinu z nás problémom. Ak by ste predsa len mali pochybnosti, správne veľkosť zmeriate jedine naboso. Pätu oprite o stenu a merajte dĺžku chodidla po najdlhší prst na nohe. Keď si topánky obujete, posuňte nohu dopredu tak, aby sa najdlhší prst dotýkal topánky. Ak medzi pätu a zadnú časť obuvi vopcháte prst, topánka má ideálnu veľkosť.

2. Typ chodidla - pronácia a supinácia

Tieto dva pojmy môžu byť pre niektorých z nás neznámou. Pronácia, alebo supinácia vznikajú pri chôdzi, behu, joggingu. Je to vlastne pohyb vznikajúci pri strete nohy so zemou, ktorý je človeku prirodzený a umožňuje účinne či menej účinne tlmiť nárazy.

Pri neutrálnom došľape hovoríme o strednej pronácii. Je to v podstate správny či ideálny spôsob došľapu. Problémom môže byť nadmerná, alebo nedostatočná pronácia, resp. supinácia. Pri našliapavaní vnútornou stranou ide o nadmernú pronáciu, pri došľape vonkajším chodidlom (chodidlo a členok rotujú pri dopade na zem smerom von) ide o supináciu.

Určite si kladiete otázku, ako zistiť typ chodidla? Najľahšou metódou je kontrola starých topánok – ak je podrážka opotrebovaná v strede, ide o neutrálny typ. Pri nadmernej pronácii je ošúchaná vnútorná časť topánok, pri supinácii vonkajšia. Korigovať tieto odchýlky a tlmiť dopad pomáhajú správne vybrané bežecké topánky.

3. Hmotnosť

Ak patríte do kategórie obéznych, alebo ľudí s vyššou nadváhou, hmotnosť je pomerne dôležitým faktorom pri výbere topánok na beh. Treba si uvedomiť, že pri behu musí telo a, samozrejme, chodidlá znášať až dvojnásobok či trojnásobok vlastnej hmotnosti. Preto si vyberajte kvalitnú obuv, ktorá maximálne kontroluje pohyb, a tak minimalizuje riziko zranenia.  

4. Frekvencia behu

Položte si otázku, koľko kilometrov zabehnete do týždňa? Je dôležité poznať odpoveď, pretože bežecká obuv si udržuje svoje kvalitatívne parametre do približne 1 500 nabehaných kilometrov. Ak je menej kvalitná, je to len 800 až 900 kilometrov. Potom ju treba vymeniť.

5. Terén

Nie všetci majú možnosť behať po mäkkom trávnatom teréne. Ak beháte napríklad po asfalte, potrebujete bežecké topánky s čo najvyšším stupňom odpruženia (inak hrozí, že si opotrebujete kĺby). Tiež treba brať do úvahy náročnosť terénu, pretože iné bežecké topánky potrebujete do prírody (terénne topánky sú robustnejšie i ťažšie) a iné do parku (postačí ľahšia cestná bežecká obuv).

6. Ponožky

Kvalitné topánky si vyžadujú vhodné ponožky – investujte do športových ponožiek, ktoré si vedia poradiť s potom a dobre zvládajú opotrebenie. Samozrejme, musia byť maximálne pohodlné a dokonale sedieť na nohe.

7. Predajca

Bežeckú obuv nakupujte u odborníkov, ktorí vám poradia a odpovedia na všetky vaše otázky. Ak vám predavač pri kúpe bežeckých topánok nekladie otázky, resp. nezaujíma ho typ nohy, vaša hmotnosť a terén, po ktorom chcete behať, nestrácajte tu svoj čas. Existuje mnoho iných obchodov, kde vám radi a odborne poradia.

Viac informácií nájdete na:
http://www.acefitness.org/acefit/healthy_living_fit_facts_content.aspx?itemid=2633
American Academy of Pediatric Sport Medicine, dostupné na: http://www.aapsm.org/

DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - 7 rád, ako si vybrať bežecké topánky

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

JaniSlavkovska
JaniSlavkovska
 13.4.2017 22:18

Rozhodne súhlasím s výberom tých bežeckých topánok. Behať v zlých topánkach, ako za trest. Chodidlá, kĺby, celé zle proste. Už vyše roka behám v jednych (https://www.adamsport.eu/obuv-pre-bezcov/inov-8-road-x-238-mint-purple/ ) a zatiaľ úplne v pohode. Ale každému padnú iné samozrejme

 
René
René
 8.6.2013 7:50

Aj kvalitná bežecká obuv vydrží len tých 900 km. Čo sa týka obchodov, tak nakupujte len tam kde vám spravia aj diagnostiku. http://www.ready2run.sk/diagnostika/, http://www.runshop.sk/home/