Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

6 zásad, ako behať bezpečne počas tehotenstva

Mirka

Ste tehotná a neviete, či môžete v behu ďalej pokračovať? Ak áno, aké zásady treba dodržiavať, aby ste neublížili sebe ani dieťatku?

6 zásad, ako behať bezpečne počas tehotenstva
16. JUL 2014

Pred pár rokmi bola tehotná žena, ktorá behala alebo sa venovala nejakému športu, považovaná skôr za akúsi „hazardérku“, zahrávajúcu sa so zdravím svojho dieťatka i svojím vlastným. Dnes nie sú športovo aktívne ženy žiadnou raritou. Pravidelný pohyb v rozumnej miere je vnímaný ako zdraviu prospešný a platí to aj pre tehotné ženy. Džoging a beh odporúča aj The American Pregnancy Association ako jeden z vhodných športov pre tehotné ženy za predpokladu, že sa mu venovali aj predtým. Treba však dať pozor na to, aby pulzová frekvencia nepresiahla 140 tepov za minútu, a to najmä v prvom trimestri (1). Aké sú ďalšie zásady?

Odporúčame prečítať: 5 mýtov o cvičení v tehotenstve

 

6 hlavných zásad bezpečného behu pre tehotné

  • Ak ste pred tehotenstvom behali pravidelne, ste zdravá a nemáte žiadne problémy, neexistuje žiadny dôvod, prečo by ste s tým mali prestať. Napriek tomu je potrebné túto skutočnosť konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom. Naopak, ak ste pred otehotnením nebehali, s behom a ani so žiadnou novou pohybovou aktivitou počas tehotenstva nezačínajte.
  • Behať treba v miernom tempe, to znamená, že tehotná sa nesmie zadýchať. Ak sa objaví dýchavičnosť, únava, závraty alebo krvácanie, treba okamžite prestať a v prípade potreby vyhľadať lekára. Preto je dôležité počúvať svoje telo!
  • Vyberajte si vhodný terén, pretože rastúce bruško zároveň predstavuje väčšie riziko prípadného pádu. Ak si netrúfate behať vonku, využite napríklad bežecký pás a behajte v pohodlí domova.
  • Tehotná žena, ktorá sa rozhodne v behu pokračovať, by mala investovať do kvalitnej športovej podprsenky kvôli rastúcim prsiam.
  • Rovnako treba zvážiť kvalitu športového oblečenia a obuvi, pretože počas tehotenstva je organizmus ženy (kĺby, členky) náchylnejší na vznik zranenia. Oblečenie by malo byť funkčné, aby sa organizmus neprehrial, alebo naopak, neochladil sa, pretože potom môže byť výsledkom prechladnutie.
  • Nevyhnutnosťou je správny pitný režim. Telo treba hydratovať nielen pred a po behu, ale aj počas neho.

 

Odporúčame prečítať: Ako začať s cvičením po pôrode

 

Pozitíva behu počas tehotenstva

Beh má vo všeobecnosti mnoho pozitív a obzvlášť prospešný je v tehotenstve. Pomáha lepšie zvládať stres, podporuje zdravie kardiovaskulárneho systému a pomáha udržiavať zdravú hmotnosť. Tiež je prevenciou vysokého krvného tlaku a cukrovky, ktoré často vznikajú práve počas tehotenstva. Viaceré výskumy tiež potvrdili, že šport počas tehotenstva znižuje i výskyt svalových kŕčov. A podľa niektorých má dokonca aj dieťa zdravší a silnejší kardiovaskulárny systém.

Zdroj: (1) http://americanpregnancy.org/pregnancyhealth/toprecommendedexercises.html
Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (David Castillo Dominici)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 6 zásad, ako behať bezpečne počas tehotenstva

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.