Keď je šťastná mamička, je spokojné aj dieťatko
Aj mamičky môžu byť fit vďaka novému fenoménu cvičenia fit mama, happy baby.
Martinské mamičky už nemusia sedieť doma. Aj počas materskej dovolenky môžu byť aktívne a v pohybe, a to dokonca bez toho, aby odložili svoje bábätko. Martinská lektorka aerobicu a skupinových cvičení K. Růžičková prišla so skvelým nápadom, ako spojiť starostlivosť o bábätko a cvičenie. Po pôrode jej pohyb a cvičenie veľmi chýbali. Pokusy o cvičenie však vždy zlyhali, lebo pri bábätku je naozaj ťažké ukradnúť si čas na cvičenie, pretože veľmi malé bábätká si prítomnosť mamy neustále vyžadujú. Tak to jednoducho spojila. Bábätko majú mamičky počas cvičenia stále pri sebe a to v nosiči alebo v šatke.
Aké sú benefity tohto cvičenia?
1. Rýchly návrat do pôvodnej formy
Tak, ako mamička počas tehotenstva priberala s bábätkom, môže teraz bábätko využiť na to, aby sa dostala naspäť do formy. Bábätko je mamičkin osobný tréner, ktorého môže mať stále pri sebe.
2. Posilnenie celého tela
Pri cvičení s bábätkom v nosiči dokážu mamičky správnymi cvikmi efektívne precvičiť svaly celého tela, chrbtové svaly, ktoré sú obzvlášť namáhané pri starostlivosti o bábätko. Dôležitým benefitom, ktorý treba spomenúť, je aj posilňovanie a aktivácia panvového dna, teda svalov, ktoré sa po pôrode potrebujú dostať do kondície.
3. Kontakt s ostatnými mamičkami
Ďalšou veľkou výhodou je čas strávený s bábätkom a socializácia s ostatnými mamičkami s podobným záujmom. Ako je známe, pri cvičení sa vylučujú endorfíny, hormóny šťastia, a zároveň sa mamičkám v prítomnosti bábätka vylučuje do tela aj oxytocín, takže cvičenie je okrem iného aj dobrý spôsob, ako sa nadopovať šťastím a dobrou náladou.
4. Tréning aj pre bábätko
Nosenie je pri dodržaní jeho zásad pre bábätko veľmi prospešné. Bábätko je v ergonomickej polohe, to znamená so správne vytvarovaným chrbátikom, podsadeným zadočkom a pokrčenými nožičkami, čo napomáha k správnemu vývinu chrbtice a bedrových kĺbikov.
Pohyby matky, teda jej chôdza, predklony, otáčanie či úklony nútia bábätko stimulovať svalový aparát a nervovú sústavu, a teda prispôsobovať sa zmenám polôh. Vyvíja sa rovnováha dieťatka aj motorika. Pohyb matky bábätko stále vníma, čo dráždi vestibulárny aparát (uložený v strednom uchu), ktorý má na starosti udržiavanie rovnováhy. To vyvoláva u detí vestibulárnu slasť – jednoduchšie zaspávanie, upokojenie a okrem iného pomáha aj pri rozvoji motoriky.
Ako to vyzerá priamo v akcii?
Na jednej takejto lekcii sme sa boli pozrieť osobne a odchytili sme si niekoľko mamičiek, nech nám samy prezradia dojmy po cvičení. Mamička Lucia sa vyjadrila takto: „Zbožňujem toto cvičenie, lebo konečne dávam svojmu telu po dlhej dobe zabrať a začínam to na svojom tele aj cítiť. Po cvičení som nabitá energiou, moje dieťa je zrelaxované, lebo potom vždy pekne spí. Zároveň ako výhodu vidím socializáciu mamičiek, ale aj detičiek, lebo vždy po cvičení majú deti BABY PARTY. Je veľmi milé sledovať, ako sa bábätká navzájom vnímajú, zoznamujú... Mamička Janka nám zasa nadšene rozpráva, aká je šťastná, že na chvíľu vypadne z každodenných povinností, stretne sa s novými priateľkami a opäť spomína fakt, že jej malá Mia je celý deň spokojná. O tom nepochybujeme, lebo ak je spokojná mamička, je spokojné aj dieťa.
Mamička Majka sa teší z toho, že ju cvičenie nakopne: „Cvičenie mi dodá kopec energie do celého dňa, ktorú ako matka potrebujem, môj syn prespí celú lekciu, a celý deň je z neho spokojné dieťa. Zároveň viem, že robím niečo pre seba a môžem sa rýchlo dostať do pôvodnej kondície."
O tom, že martinské fit mamy sú naozaj fit, svedčia aj ich ostatné aktivity. V rozhovore s lektorkou Kristínou sme sa dozvedeli, že okrem cvičenia chodia aj po horách. „Mať dieťa rozhodne nie je prekážka v aktívnom spôsobe života, kde je vôľa, tam je cesta a my sme ju našli. Jednoducho nosíme svoje deti so sebou v ergonomických nosičoch, a teda môžeme slobodne chodiť aj na turistiku. Boli sme už 2-krát na Martinských holiach, na Magure, ale i v Tatrách na Popradskom plese. Pokračovať budeme dovtedy, pokiaľ nám to počasie dovolí. Nepochybne ide o prirodzený spôsob, ako získať stratenú kondíciu a zároveň je to veľká zábava."
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Až 80 percent detí preskočí niektorú z vývojových fáz pohybu
Ak dieťa vynechá niektoré vývojové štádium, môže mať neskôr problémy so sústredením, trpieť dyslexiou alebo dysgrafiou.
Baby fit: Tehuľky, zacvičte si doma spolu s nami
Tehotenstvo nie je dôvod na to, aby ste s cvičením prestali.
Deti sú viac choré a majú nadváhu. Môže za to lenivosť?
Ambulancie lekárov sú preplnené deťmi, ktoré majú problémy s alergiami, osteoporózou, nadhmotnosťou či obezitou, kožnými chorobami a radom ďalších ťažkostí.