Deti sú viac choré a majú nadváhu. Môže za to lenivosť?
Pamätáte si na svoje detstvo, keď ste sa so svojimi kamarátmi dennodenne hrali na schovávačku, nechýbalo skákanie na švihadle, vybíjaná a fúra ďalších detských hier? Na otázky, čo spôsobuje nedostatok pohybu, kde tkvejú jeho príčiny, viac o motivácii detí k pohybu i liečbe chorôb metódami klasickej západnej i tradičnej čínskej medicíny vám prezradí MUDr. Júlia Hrachová, PhD.
Ambulancie lekárov sú preplnené deťmi, ktoré majú problémy s alergiami, osteoporózou, nadhmotnosťou či obezitou, kožnými chorobami a radom ďalších ťažkostí. Výnimkou nie sú ani depresie, strata motivácie a pretrvávajúca únava. Za zdravotné problémy je zodpovedných viacero faktorov – jedným z kľúčových je nezdravý životný štýl, teda aj nedostatok pohybu.
„Hektickosť dnešnej doby vedie ľudí k vyčerpaniu a k nechuti zbierať energiu iným spôsobom ako leňošením. Chýbajú vedomosti o fyziologickom fungovaní organizmu. Z pohľadu lekára Tradičnej čínskej medicíny (TČM) je základom zdravia pravidelné stravovanie, správne zloženie stravy a jedenie v pokojnom a príjemnom prostredí. Aby nazbieraná energia nestagnovala a neukladala sa v podobe patologických prebytkov, sa musí rozviesť po tele ku každej bunke dostatočným pohybom a dýchaním. Nedostatok správnej energie vedie k poklesu obranyschopnosti organizmu s opakovanými infektami dýchacích ciest, k respiračným, tráviacim, kožným a aj pohybovým ochoreniam. Dnes sa mnohí odborníci zhodnú aj na tom, že nedostatok pohybu vedie k prekyseleniu organizmu, dráždivosti, nekľudu, nespavosti, agresivite, osteoporóze a, samozrejme, k obezite.“ vysvetľuje dôsledky nedostatku pohybu MUDr. Júlia Hrachová, PhD. z ambulancie Múdra sova s.r.o.
Zároveň bližšie vysvetľuje jeden z hlavných problémov dnešných detí: „Osteoporóza (strašiak dnešnej doby) nevzniká len preto, že sa nesprávne stravujeme, ale aj preto, že nedostatočný krvný obeh neprivádza potrebné minerálne látky, vitamíny a stavebné jednotky do buniek kosti a zároveň nedostatočne odvádza toxíny, metabolity a kyslé splodiny. Tento stav má za následok uvoľňovanie minerálov z kosti, prestavbu štruktúry kosti, jedným slovom osteoporózu. Lekári TČM veria, že každý orgán vytvára určité emócie a pocit energetickej dostatočnosti. Oslabenie orgánov, ktoré zodpovedajú za trávenie, vstrebávanie a kolobeh energie vedie k pocitu únavy, neschopnosti, zacyklenia v premýšľaní a smútku.“
Deti sa nehýbu. Prečo je tomu tak?
Podľa odborníkov by sa mali deti a tínedžeri hýbať aspoň hodinu denne. Realita je, bohužiaľ, iná. Mnohí si kladú otázku, kto je za tento fakt zodpovedný? Je príčina v rodičoch, ktorí sa deťom dostatočne nevenujú, alebo ide o celkový trend dnešnej doby? „Problémom je spoločenský tlak, ktorý uznáva len tých, ktorí sú umiestnení na rebríčku spoločenských hodnôt rýchlejšie, vyššie, bohatšie. Pokiaľ rodičia majú svoje hodnoty postavené na úspešnosti, kariére, finančnom zabezpečení, vždy budú uprednostňovať workoholizmus a nebudú mať čas ukázať deťom, aké je krásne ísť do prírody, oddýchnuť si, vidieť iný svet, iné vzťahy... Na druhej strane, rodičia, ktorí vedia uživiť svoje rodiny len vďaka tomu, že sú zamestnaní, v troch zamestnaniach, nebudú mať dosť síl na rozptýlenie sa a šport s deťmi. Ak sa oslobodíme od posudzovania okolitým svetom a budeme považovať za správne naše hodnoty, budeme mať čas na utužovanie vzťahov s rodinou a deťmi aj prostredníctvom výletov a spoločných športov....Kde je lepší priestor na to, aby sme sa navzájom spoznávali a vychovávali?“ uzatvára problematiku príčin nedostatku pohybu u detí odborníčka.
Motivujte deti k pohybu, pretože...
Láska k pohybu a športu vychádza z rodiny. Ak sa deti od útleho veku hýbu, vidia pozitívny príklad u svojich rodičov, sú zdravšie i šťastnejšie. Ak tieto dve slovíčka rozmeníme na drobné, tak šport prináša deťom nasledovné pozitíva:
- lepšie držanie tela,
- netrápi ich skolióza ani osteoporóza,
- disponujú silnými a zdravými kosťami i svalmi,
- nemajú problémy s celkovou koordináciou, vytrvalosťou a zručnosťou,
- sú sebavedomejšie a nezávislejšie,
- šport zabezpečuje správne fungovanie metabolizmu,
- posilňuje imunitný systém,
- je prevenciou nadváhy a obezity,
- zlepšuje náladu – uvoľňujú sa hormóny ako serotonín, noradrenalín a dopamín.
Kladiete si otázku, ako svoje dieťa motivovať k športu?
Určite vám v ceste za zdravím prostredníctvom pohybu pomôžu aj slová lekárky z ambulancie Múdra sova: „K pohybu nie je treba veľa. Nepotrebujete drahé oblečenie, obuv, ani poplatky vo fitnes kluboch. Pohyb je dostupný úplne každému a prakticky v každom počasí. Jedinou výhovorkou sú blesky, poľadovica a silný vietor, ktorý vám znemožní dýchanie. Robte denne 45 minútovú rýchlu chôdzu, získate viac ako len pohyb – zníži sa počet respiračných ochorení, tráviacich problémov, obezít a osteoporóz. Je to také ľahké... Jediným naším nepriateľom je lenivosť. Máme tisíc výhovoriek na to, prečo práve teraz nemôžeme ísť von, ale ani jednu výhovorku na to, prečo by sme nemali pozerať TV alebo sa hrať na PC. Ak máme čas 4 hodiny sedieť pred elektronikou, máme čas ísť na hodinu von. Vzhľadom k charakteru našej ambulancie vidíme problémy komplexne, aj z pohľadu západného lekára, aj z pohľadu lekára tradičnej čínskej medicíny. Našu ambulanciu navštevujú hlavne rodičia, ktorí uprednostňujú detoxikáciu organizmu preparátmi Joalis, posilnenie organizmu bylinkami, hubami, laseropunktúrou – akupunktúrou, dietoterapiou podľa piatich elementov a v neposlednom rade aj homeopatiou. V ambulancii sa striedajú dve doktorky, pričom každá z nás má aj vlastnú ambulanciu naturálnej medicíny.“
Prečítajte si ďalšie súvisiace témy
Deti, ktoré sa viac hýbu, majú lepšie výsledky v škole
Deti bojujú s obezitou v letnom tábore
Ako šport u detí ovplyvňuje ich vývoj a imunitu
Chcete zabrániť obezite u svojich detí? Motivujte ich k pohybu!
Pohybové návyky u detí je potrebné pestovať odmalička