Tínedžeri sa odmietajú hýbať. Aké sú dôsledky?
Do školy autobusom. Na vyučovaní pohodlne v lavici. Na hodinách telesnej výchovy ospravedlnenka od rodičov. Po príchode domov učenie, sedenie za počítačom a sledovanie televízie. Na pohyb nezostáva chuť a ani čas. Šport jednoducho nepatrí medzi priority väčšiny mladých ľudí.
Odborníci varujú, že počet dospievajúcich s nadváhou a obezitou rastie. Určite ste zachytili v médiách informáciu, že na Slovensku trpí obezitou každé desiate dieťa a nadváhou každé piate! To sú naozaj alarmujúce čísla. A kde hľadať príčinu? Vysvetlenie je jednoduché: energetický príjem prevyšuje výdaj. Deti a mladí ľudia nemajú chuť venovať sa pohybovým aktivitám (počítač je dôležitejší, zábavnejší a nemusia vynaložiť žiadnu námahu) a rovnako nie sú ochotní znížiť ani množstvo a kvalitu konzumovaného jedla. Výsledok? Zdravotné a psychické problémy nenechajú na seba dlho čakať a skôr či neskôr sa prejavia v celej svojej sile.
Absencia pohybu sa prejaví. O čo si mládež v budúcnosti koleduje?
Viaceré zdravotné a psychické ťažkosti už dávno nie sú len doménou ľudí v zrelom veku. V čakárňach lekárov pribúdajú mladí pacienti s najrozličnejšími vážnymi diagnózami (kardiovaskulárne problémy, cukrovka, nádorové ochorenia). Za mnohé z nich môže práve nesprávny životný štýl pretrvávajúci už od útleho detstva. Napchávať sa liekmi na vysoký krvný tlak už v dvadsiatke či tridsiatke, alebo sa v tomto veku „trápiť“ s vysokou hladinou cholesterolu, to nie je výmysel. To je pre mnohých realita!
Ako tomu zabrániť? Odborníci z Better Health Channel sa domnievajú, že pohybové návyky, získané už v ranom veku, nasvedčujú tomu, že fyzicky aktívne deti majú väčšiu šancu stať sa fyzicky aktívnymi dospelými (1). Preto je dôležité, aby už v najútlejšom veku deti videli pozitívny prístup k športu a pohybu v rodine, neskôr v škole. Deti treba k pohybu motivovať, aby sa naučili vnímať ho ako prirodzenú súčasť svojho života. A možno nie je na škodu oboznámiť ich aj s prínosmi pravidelného pohybu:
Zdravé kosti
Za zdravie kostí je zodpovedný nielen dostatočný prísun živín (vápnik, vitamín D), ale aj pohyb. Vedeli ste, že čím viac sa hýbete, tým vyššiu hustotu majú vaše kosti? Pohyb je účinnou prevenciou osteoporózy a ďalších problémov s kosťami, kĺbmi, svalmi a šľachami v dospelosti.
Pevné, pružné a funkčné svalstvo
Ak sa svaly nepoužívajú, dochádza k ich ochabnutiu. A nedokážu si plnohodnotne plniť svoju funkciu. Trápi vás bolesť chrbtice? Potom sú s najväčšou pravdepodobnosťou svaly chrbta, ale aj brucha oslabené a treba ich pravidelným cvičením spevniť.
Správne držanie tela
Správne držanie tela pri státí a sedení nie je len vecou celkového vzhľadu, ale výrazne ovplyvňuje i zdravotný stav. Chybné držanie tela spôsobuje napríklad bolesti chrbta, hlavy a degeneratívne ochorenia chrbtice.
Silné srdce
Aj srdce potrebuje pohyb. Je dokázané, že zdravie kardiovaskulárneho systému najlepšie stimulujú aeróbne aktivity ako beh, plávanie, bicyklovanie. Ak sa im človek venuje od útleho detstva, je menšia pravdepodobnosť, že bude v dospelosti bojovať s vysokým cholesterolom, vysokým krvným tlakom, obezitou, cukrovkou...
Stabilná telesná hmotnosť
Dôsledky nadváhy a obezity netreba nikomu predstavovať (kardiovaskulárne problémy, cukrovka, osteoporóza atď.). Stabilná hmotnosť je predpokladom dlhodobého zdravia a vitality od mladosti až po starobu.
Psychické zdravie
Mnoho mladých ľudí trpí depresiou, úzkosťami, nedostatočným sebavedomím. Cvičenie je jedným zo spôsobov, ako sa týmto problémom vyhnúť. Pri športe sa uvoľňujú hormóny šťastia, ktoré sú "spúšťačmi" dobrej nálady. Pri športe sa človek fyzicky i psychicky uvoľní. Pohyb pomáha lepšie zvládať stres a zvyšuje sebavedomie. To sa určite oplatí!
Zdroje:
(1) Better Health Channel, Sport and children, http://www.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/pages/Sport_and_children
Diskusia k článku - Tínedžeri sa odmietajú hýbať. Aké sú dôsledky?
Nový príspevok
K deťom patrí pohyb, šport, je im to prirodzené, len to v nich musíme podporovať, nech im to je od malička blízke... najhoršie keď sa im zapáči vysedávanie a leňošenie, keď spohodlnejú, už sa to ťažko napráva...