Správny bežec pozná základné bežecké tréningy
Je vaším cieľom budovanie aeróbnej vytrvalosti, alebo chcete zapracovať na rýchlosti? Hlavne od toho totižto závisí zloženie tréningového plánu.
V tréningovom pláne bežca treba zohľadniť mnoho skutočností: aktuálnu kondíciu, stanovené ciele, zdravotný stav a podobne. Čo prináša pomalý a dlhý beh alebo naopak, krátky a rýchly beh? „Tréningový plán by mal byť vyvážený a skladať sa z rozličných typov tréningov. Dlhý a pomalý beh je určený na budovanie aeróbnej vytrvalosti. Frekventovaný úsekový tréning, tzv. tempový beh, je na budovanie rýchlosti. Dlhým a pomalým behom v zásade namáhame telo v monotónnom pohybe. Naučí sa, že sa dokáže hýbať napríklad dve hodiny vkuse. Úsekový tréning je o tom, že na krátkom úseku dosiahneme svoje rýchlostné maximum. Potom sa vydýchame, dostaneme sa do pokoja prechádzkou, strečingom alebo státím a potom nasleduje ďalší úsek, ktorý bežíme naplno,“ hovorí Jerguš Holéczy z Bratislava Marathon Sport Club
Základné bežecké tréningy
Láska k behu je azda tým najpodstatnejším pre každého vyznávača tohto úžasného športu. Okrem toho nie je na škodu priebežne dopĺňať informácie, ktoré bežcovi pomáhajú zlepšovať sa a robiť tréning zaujímavejším. Medzi nimi by nemali chýbať vedomosti o základných typoch bežeckých tréningov. Poznáte ich?
Ešte zo základnej školy si určite pamätáte na klus, rozklus a výklus. Zjednodušene povedané, ide o behy vo voľnom tempe, resp. o formy regeneračného behu. Ak neviete, v akom tempe ísť pri kluse (rozkluse, výkluse), tak sa rozprávajte. Ak dokážete bez problémov komunikovať, bežíte v správnej intenzite. Rozdiel medzi rozklusom a výklusom je iba ten, že rozklus vykonávame na začiatku tréningu a výklus na jeho konci.
Príliš predstavovať netreba ani intervalový tréning, pretože je populárny nielen v behu, ale aj v iných športoch. Slúži hlavne na budovanie vytrvalosti. Spočíva v pravidelnom striedaní rýchlych a pomalých intervalov.
Odporúčame prečítať: Trénujte intervalovo. Budete štíhlejší a v kondícii
Ďalším zo známych tréningov je fartlek. Pri tomto type tréningu sa menia, resp. kombinujú rozličné rýchlosti behu. Obsahuje napríklad chôdzu, beh v plnej rýchlosti do kopca, šprinty atď. „Fartlek je vlastne forma úsekového, resp. tempového tréningu, v ktorom bežec nezastaví, teda nemá úplnú prestávku v podobe státia. Je to v podstate dynamické menenie rýchlostí behu počas tréningu. Uveďme si príklad 6-kilometrového fartleku. Prvý kilometer ide bežec v ľahkom tempe, čiže sa zahrieva. Potom beží 700 metrov naplno, ďalších 1500 metrov pomalšie, potom ešte viac spomalí, po 400 metroch zrýchli atď.,“ hovorí Jerguš Holéczy z BMSC.
Ak sa o beh zaujímate, určite vám neunikol ani pojem rovinky. Rovinky slúžia na nakopnutie organizmu po úvodnom rozkluse (1-2 kilometre) a rozcvičke. „Rovinky slúžia na nabudenie organizmu, čiže si zabehneme napríklad 6-krát po 100 metrov v intenzite 80-90 percent maximálnej pulzovej frekvencie. Medzi jednotlivými úsekmi je prestávka,“ vysvetľuje Jerguš Holéczy z BMSC.
Odporúčame prečítať: Behom k sexi bruchu