Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Správny bežec pozná základné bežecké tréningy

Mirka

Je vaším cieľom budovanie aeróbnej vytrvalosti, alebo chcete zapracovať na rýchlosti? Hlavne od toho totižto závisí zloženie tréningového plánu.

Správny bežec pozná základné bežecké tréningy
1. DEC 2014

V tréningovom pláne bežca treba zohľadniť mnoho skutočností: aktuálnu kondíciu, stanovené ciele, zdravotný stav a podobne. Čo prináša pomalý a dlhý beh alebo naopak, krátky a rýchly beh? „Tréningový plán by mal byť vyvážený a skladať sa z rozličných typov tréningov. Dlhý a pomalý beh je určený na budovanie aeróbnej vytrvalosti. Frekventovaný úsekový tréning, tzv. tempový beh, je na budovanie rýchlosti. Dlhým a pomalým behom v zásade namáhame telo v monotónnom pohybe. Naučí sa, že sa dokáže hýbať napríklad dve hodiny vkuse. Úsekový tréning je o tom, že na krátkom úseku dosiahneme svoje rýchlostné maximum. Potom sa vydýchame, dostaneme sa do pokoja prechádzkou, strečingom alebo státím a potom nasleduje ďalší úsek, ktorý bežíme naplno,“ hovorí Jerguš Holéczy z Bratislava Marathon Sport Club 

Základné bežecké tréningy

Láska k behu je azda tým najpodstatnejším pre každého vyznávača tohto úžasného športu. Okrem toho nie je na škodu priebežne dopĺňať informácie, ktoré bežcovi pomáhajú zlepšovať sa a robiť tréning zaujímavejším. Medzi nimi by nemali chýbať vedomosti o základných typoch bežeckých tréningov. Poznáte ich?

Ešte zo základnej školy si určite pamätáte na klus, rozklus a výklus. Zjednodušene povedané, ide o behy vo voľnom tempe, resp. o formy regeneračného behu. Ak neviete, v akom tempe ísť pri kluse (rozkluse, výkluse), tak sa rozprávajte. Ak dokážete bez problémov komunikovať, bežíte v správnej intenzite. Rozdiel medzi rozklusom a výklusom je iba ten, že rozklus vykonávame na začiatku tréningu a výklus na jeho konci.

Príliš predstavovať netreba ani intervalový tréning, pretože je populárny nielen v behu, ale aj v iných športoch. Slúži hlavne na budovanie vytrvalosti. Spočíva v pravidelnom striedaní rýchlych a pomalých intervalov.

Odporúčame prečítať: Trénujte intervalovo. Budete štíhlejší a v kondícii

Ďalším zo známych tréningov je fartlek. Pri tomto type tréningu sa menia, resp. kombinujú rozličné rýchlosti behu. Obsahuje napríklad chôdzu, beh v plnej rýchlosti do kopca, šprinty atď. „Fartlek je vlastne forma úsekového, resp. tempového tréningu, v ktorom bežec nezastaví, teda nemá úplnú prestávku v podobe státia. Je to v podstate dynamické menenie rýchlostí behu počas tréningu. Uveďme si príklad 6-kilometrového fartleku. Prvý kilometer ide bežec v ľahkom tempe, čiže sa zahrieva. Potom beží 700 metrov naplno, ďalších 1500 metrov pomalšie, potom ešte viac spomalí, po 400 metroch zrýchli atď.,“  hovorí Jerguš Holéczy z BMSC. 

Ak sa o beh zaujímate, určite vám neunikol ani pojem rovinky. Rovinky slúžia na nakopnutie organizmu po úvodnom rozkluse (1-2 kilometre) a rozcvičke. „Rovinky slúžia na nabudenie organizmu, čiže si zabehneme napríklad 6-krát po 100 metrov v intenzite 80-90 percent maximálnej pulzovej frekvencie. Medzi jednotlivými úsekmi je prestávka,“ vysvetľuje Jerguš Holéczy z BMSC.

Odporúčame prečítať: Behom k sexi bruchu


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Správny bežec pozná základné bežecké tréningy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.