Listová zelenina ako liek
Listová zelenina je nabitá živinami: vitamínmi, minerálmi, stopovými prvkami, chlorofylom a mnohými ďalšími. Telo posilní i hydratuje, pretože je aj zdrojom vody. Dodá mu energiu i zasýti, pretože je bohatá na vlákninu udržujúcu krvný cukor na uzde. Tým pádom sa človek ľahšie vyhne maškrteniu a nezdravým jedlám. Preto je načase, aby ste jej dali zelenú!
Rozličné chute, nápadité tvary v rozličných odtieňoch zelenej, mnoho cenných živín, zdraviu prospešné účinky a ochrana pred chorobami. Nuž a v prípade, že sa na váš tanier dostanú napríklad brokolica, špenát, kapusta či kel, dodáte organizmu (okrem iného) i veľké množstvo chlorofylu a kyseliny listovej.
Chlorofyl je zelené farbivo, ktoré je prirodzene obsiahnuté v rastlinách. Funguje ako výborný antioxidant, čiže chráni človeka pred civilizačnými ochoreniami. Ďalej má zásluhu na tvorbe hemoglobínu (červeného krvného farbiva), spomaľuje starnutie, podporuje činnosť metabolizmu a čriev, detoxikuje atď.
Kyselina listová patrí do kategórie vitamínov skupiny B. Bez nej by boli stratené červené i biele krvinky. Znižuje riziko vzniku infarktu, mŕtvice, zlepšuje trávenie, prospieva pečeni a žlčníku, stimuluje produkciu serotonínu, prospieva vlasom i pleti. Vo veľkej miere ovplyvňuje vývoj nenarodeného dieťaťa v lone matky.
Ktorá zelenina sa teda označuje ako listová?
Rukola
Rukola obsahuje vitamín A, C, E, K, vitamíny skupiny B, draslík, fosfor, horčík, vápnik, zinok i železo. Nechýba ani vláknina, ktorá v kombinácii s nízkym obsahom kalórií, zaraďuje rukolu medzi potraviny vhodné pre ľudí, ktorí sa snažia znížiť svoju hmotnosť. To však platí takmer pre všetky druhy listovej zeleniny. Zároveň by táto pikantná pochúťka nemala chýbať ani v jedálničku tých, ktorí majú problém s vysokým krvným tlakom, pretože obsahuje draslík. Vďaka pestrému obsahu antioxidantov posilňuje imunitný systém a spomaľuje starnutie organizmu, teda prospieva mozgu a kostiam.
Odporúčame prečítať: Aj za vypadávaním vlasov môže byť nedostatok vitamínu B
Kel
Žltozeleným zvlneným lístkom kelu sa v našich záhradách naozaj darí. Ak máte problémy so zápchou, zaraďte ho do svojho jedálnička častejšie, pretože jej obsahuje naozaj slušné množstvo. Tiež pomáha predchádzať chorobám očí, artritíde a zmierniť ťažkosti s problematickou pokožkou či vlasmi. Nachádza sa v ňom tiež vápnik a draslík, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie kostí a zubov. Vitamíny skupiny B priaznivo ovplyvňujú metabolizmus bielkovín, tukov a cukrov.
Čakanka
Donedávna bola menej známou listovou zeleninou. Našťastie, dnes to neplatí a je obľúbenou súčasťou najmä chutných zeleninových šalátov. Celkovo sa podieľa na správnom fungovaní tráviaceho traktu a posilňuje obranyschopnosť organizmu. Prospieva tiež pečeni a žlčníku. Keďže je bohatou zásobárňou draslíka, pomáha stabilizovať krvný tlak a zabraňuje vzniku osteoporózy. Vitamín K je prevenciou proti zlomeninám.
Hlávkový šalát
Azda najbežnejšou prílohou k mnohým jedlám je u nás hlávkový šalát. Okrem toho, že prináša telu mnoho živín, obsahuje viac ako 90 percent vody, teda je aj skvelým hydratačným prostriedkom. Ak sa cítite unavení alebo máte pred sebou náročné cvičenie, hlávkový šalát je výbornou voľbou. Samozrejmosťou je podpora trávenia. Zastúpené antioxidanty (napríklad vitamín C, A, E) posilňujú imunitný systém a chránia pred rozličnými civilizačnými chorobami.
Odporúčame prečítať: Jarná zelenina, ktorá vzpruží telo i myseľ
Špenát
Špenát je známy najmä vysokým obsahom železa, preto by ho mali jesť ľudia s anémiou. Bohaté zastúpenie kyseliny listovej zasa kladne ovplyvňuje vývoj plodu v maternici, čiže budúce mamičky by mali jesť špenát často. Výborným jedlom je tiež pre diabetikov, pretože stabilizuje hladinu krvného cukru. V neposlednom rade je tiež potravinou pre krásu, pretože zastúpené antioxidanty ako vitamín C, betakarotén, zeaxantín či luteín prospievajú nielen ľudskému zraku, ale aj pleti a vlasom.
Mangold
Je menej známou listovou zeleninou. Ak neviete, ako ho pripraviť, tak to skúste na podobný spôsob ako špenát, pretože chutí podobne. Mangold posilňuje imunitu, prospieva pleti, vlasom a, samozrejme, očiam. Horčík pomáha predchádzať migrénam i nepríjemným príznakom predmenštruačného syndrómu. Draslík je prevenciou vysokého krvného tlaku. Okrem toho je mangold bohatý aj na rutín a kvercetín, látky ktoré disponujú silnými protizápalovými účinkami.
Brokolica
Brokolicu mnohí z nás poznajú ako zeleninu, ktorá pomáha predchádzať rakovinovým ochoreniam a to najmä rakovine prsníka. Za túto schopnosť je zodpovedná látka sulforafán. Nechýba ani bohato zastúpený vitamín C, E, K, vitamíny skupiny B, draslík, fosfor, horčík, vápnik, zinok i železo. Čiže brokolicu by mali jesť všetci tí, ktorí trpia zápchou, majú problémy s látkovou výmenou, imunitným systémom a srdcom. Chýbať by nemala ani v jedálničku športovcov, pretože podporuje činnosť svalov.
Kapusta
Zdravá, chutná a nenáročná. Aj takto možno označiť u nás snáď najbežnejšiu listovú zeleninu. Je nabitá vitamínom C, ktorý je najvýznamnejším antioxidantom. Zastúpené sú tiež vitamíny A, E, K, skupiny B. Z minerálov to je hlavne vápnik. Nemožno zabudnúť na vlákninu, ktorá prospieva tráveniu i kardiovaskulárnemu traktu. Ak potrebujete svoje telo očistiť od toxínov, kapusta je vhodnou voľbou, pretože má výnimočnú schopnosť detoxikovať.
Ak neviete, ako si listovú zeleninu zdravo pripraviť, tu je niekoľko tipov:
Kelový prívarok s domácim chlebíkom
Parená kari brokolica zapekaná so syrom s modrou plesňou a sézamom
Zapekaná brokolica s karfiolom
Prívarok zo zelených lístkov s vajíčkom
Rybacia polievka so špenátom a misom
Špenátová pohánka s pečenou špargľou a cuketou