Laktátová krivka pomáha pri stanovení bežeckého plánu
Po námahe sa odoberie z ušného laloku alebo z prsta krv a zistí sa úroveň laktátu v krvi. Na základe výsledkov možno následne stanoviť kvalitný tréningový plán.
Chcete vedieť, ako na tom ste s behom? Myslíte to s behaním seriózne a chcete mať vypracovaný tréningový plán, vďaka ktorému úspešne zvládnete bežecké preteky? V tom prípade je skvelou voľbou zveriť sa do rúk odborníkov a nechať si zmerať hladinu laktátu v krvi. Na základe laktátového testu po záťaži vám bude tréner vedieť zostaviť kvalitný tréningový plán. „Východiskový stav napovie veľa o tom, kde sa človek reálne nachádza a aké ciele sú reálne splniteľné na začiatku. Skúsený tréner potom vie určiť, za aký čas je bežec schopný trénovať na nejakú vzdialenosť alebo na nejakú rýchlosť,“ hovorí Jerguš Holeczy z Bratislava Marathon Sport Club.
Odporúčame prečítať: 6 tipov, ako sa motivovať k behu
Čo je laktátový test
Laktátová krivka pracuje s nameranou hladinou laktátu v krvi a pulzovou frekvenciou. Celý test je rozdelený do 4-6 stupňov so stúpajúcou záťažou. Každý z nich trvá zhruba 3-4 minúty a po každom sa odoberie vzorka krvi. Celý test sa dá stihnúť do 30 minút. Odborníci potom vytvoria laktátovú krivku, s ktorou sa ďalej pracuje. „Test som absolvoval na 200-metrovom okruhu. Dostal som hodiny a merač pulzu a, samozrejme, čas, za ktorý som mal jednotlivé kolá odbehať. Reálne to bolo 5-krát po jednom kilometri. Každý úsek som vlastne zrýchľoval a medzitým bola prestávka na vydýchanie. Po každom kilometri mi zobrali vzorku krvi. Do ucha mi napichli malú trubičku a z nej potom namerali úroveň laktátu. Potom spojili laktátovú krivku s pulzovou. Na základe pulzových a laktátových hraníc tréner vedel určiť, ktorý tréning je pre mňa výklusový či úsekový a aké časy sú pre konkrétny úsek správne,“ hovorí zo skúseností Jerguš Holeczy z BMSC.
Na základe týchto informácií sa určujú záťažové tréningové zóny a jednotlivé tréningové prvky. Samozrejme, na základe testu možno posúdiť aktuálny stav bežca, čiže tieto testy si dávajú robiť nielen začiatočníci, ale aj profesionálni bežci. Odporúča sa aj v prípade, keď mal športovec dlhšiu prestávku alebo má podozrenie na pretrénovanosť. Laktátové testy možno podstúpiť nielen vtedy, keď chce bežec zvyšovať kondíciu, ale napríklad aj pri chudnutí.
Ako sa na test pripraviť?
Test sa môže vykonávať v interiéri, ale aj v exteriéri podľa druhu pohybovej aktivity (beh, bicyklovanie, plávanie). Tomu treba, samozrejme, prispôsobiť odev. Volíme vhodné funkčné oblečenie. Ak sa testuje vonku, oblečieme sa tak, ako by sme boli oblečení na pretekoch či súťaži. V prípade behu je nevyhnutnosťou kvalitná športová obuv. So sebou treba mať aj uterák, pretože bežec sa pri teste poriadne zapotí. Deň pred testom sa neodporúča trénovať. Posledné väčšie jedlo by malo byť maximálne 2 hodiny pred testovaním. Myslieť treba na dostatočnú hydratáciu.