Klíčky majú neporovnateľne viac živín ako samotné semená
Klíčky sú plné vitamínov, minerálov, bielkovín, aktívnych enzýmov. Navyše skvelo chutia a sú ľahko stráviteľné.
Čo sa deje, keď semená klíčia? Klíčenie je proces, vďaka ktorému prudko narastá počet výživných látok v použitých semenách či strukovinách. Vďaka klíčeniu sa tiež zlepšuje stráviteľnosť a následné využitie živín v ľudskom organizme. Konzumácia klíčkov je obzvlášť prospešná pre športovcov, pretože sú bohatým zdrojom kvalitných proteínov i mastných kyselín.
Ako správne nakličovať semená?
Na klíčenie zásadne používame semená a strukoviny, ktoré sú na to určené. Spravidla sú dostupné v obchodoch so zdravou výživou. Na naklíčenie možno použiť zeleninové semiačka (brokolica, reďkvička), semená olejnín (slnečnica), strukovín (šošovica, mungo fazuľa), obilnín (pohánka, ovos) atď.
Ako na to? Najprv treba semienka opláchnuť (neplatí napríklad pre ľanové či žeruchové semiačka) a následne vložiť do studenej, prevarenej vody. Zvyčajne sa na jeden diel semien používajú tri diely vody, nie je to však pravidlo. Nádobu zakryjeme a čakáme dovtedy, kým semená napučia. To môže trvať aj niekoľko hodín. Šošovica, fazuľa a hrach zvyčajne potrebujú 12 hodín, slnečnicové semiačka 8 hodín a pohánke stačí 20 minút. Potom sa semená znovu opláchnu, nechajú odkvapkať a môže začať proces klíčenia. Klíčenie prebieha pri izbovej teplote, napríklad na tanieri, ktorý je vystlaný čistou bavlnenou utierkou na tmavšom mieste. Semená však treba pravidelne oplachovať (2-4 razy denne) a v prípade potreby aj vlhčiť vodou z rozprašovača, aby nevyschli. Preto je jednoduchšie použiť misky na klíčenie, ktoré sú dostupné v špecializovaných obchodoch. Napučané semená sa tu jednoducho umiestnia a aspoň dvakrát denne sa preplachujú vodou. Nádoby sú zhotovené tak, že prebytočná voda odteká a zároveň semená majú zabezpečenú dostatočnú vlhkosť, ale aj prístup vzduchu, aby sa predišlo vzniku plesní. Doba klíčenie je rozličná. Šošovici trvá 3-5 dní, pšenici 2-3 dni, slnečnici 1-3 dni. Po naklíčení semená opláchneme a konzumujeme.
Ako ich použiť?
Kvôli zachovaniu prospešných látok je najlepšie konzumovať klíčky čerstvé. Vhodné je pridať ich napríklad do šalátov alebo nátierok. Samozrejme, možno ich použiť aj ako súčasť hotových jedál. Treba však dodržať dôležité pravidlo: do pokrmu ich pridať až po dokončení.
Prečo konzumovať klíčky pravidelne?
Pozitívne účinky klíčkov závisia od druhu použitých semien či strukovín. Ako ich možno zhrnúť?
- podporujú činnosť imunitného systému
- chránia pred vznikom rozličných ochorení, ktoré spôsobujú škodlivé voľné radikály
- sú zdrojom kvalitných bielkovín, ktoré sú potrebné pre nárast a obnovu svalovej hmoty
- sú ľahko stráviteľné a chutné
- obsahujú chlorofyl, ktorý je výborný na detoxikáciu organizmu
- slúžia i ako prevencia vzniku anémie
- znižujú hladinu cholesterolu v krvi
- prospievajú pokožke, vlasom i nechtom
- chránia pred vznikom osteoporózy
- zabezpečujú správne fungovanie tráviaceho traktu