Jesenná očista: 3 spôsoby, ako jednoducho detoxikovať svoje telo
S príchodom jesene vačšina ľudí pociťuje únavu, nedostatok energie, smútok a melanchóliu. Organizmus sa nám snaží naznačiť, že nastáva čas „upratovania“ vo vlastnom tele. Ako to urobiť jednoducho a šetrne?
Existujú stovky návodov ako účinne detoxikovať organizmus. Mnohé z nich vyžadujú veľa sebazaprenia a trpezlivosti (hladovka, ryžová, zeleninová, ovocná detoxikačná kúra). Spravidla ich človek nedokáže dodržiavať viac ako niekoľko dní. Našťastie, sú tu aj jednoduchšie spôsoby. Niekedy stačí vylúčiť, alebo pridať do jedálnička určité potraviny, zvýšiť príjem tekutín či byť aktívnejším. Čo teda pomáha?
1. Upravte jedálniček
V prvom rade je potrebné znížiť príjem potravín, ktoré zaťažujú tráviaci trakt: mastné, slané a vyprážané jedlá, konzervované potraviny, mäso, zdroje rýchlych sacharidov (biely cukor, múka), údeniny, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, alkohol, cigarety a pod. Naopak, do jedálneho lístka treba doplniť potraviny, ktoré napomáhajú očisteniu organizmu a sú ľahko stráviteľné. Základom by mali byť ovocie a zelenina. Vhodné sú najmä sezónne ovocné a zeleninové plody: jablká, hrušky, hrozno, kapusta, červená repa, cesnak, cibuľa, vlašské orechy.
Čo by vo vašom jedálničku nemalo chýbať? Zamerajte sa na konzumáciu zeleninových šalátov so semiačkami (ľanové, tekvicové) a zdravými druhmi olejov (ľanový, olivový, tekvicový), celozrnných potravín (špaldové cestoviny, tmavá ryža, pohánka, quinoa). Nezabudnite na dostatočné množstvo strukovín a rýb. A nesmú chýbať zdraviu prospešné koreniny, ktoré majú tiež zásluhu na očistení organizmu. Ktoré teda pomáhajú pri detoxikácii? Škorica skvelo dochutí ovocný šalát, bazalka zeleninové rizoto, kurkuma omáčky a ryby, rasca zasa zemiaky, kapustové jedlá a polievky. Fenikel dodá chuť najmä šalátom a omáčkam.
2. Zvýšte príjem tekutín
Tekutiny pomáhajú z tela odvádzať toxické látky. Zásadne preferujte čistú vodu, bylinkové čaje a zeleninové šťavy. Deň začínajte dvomi pohármi vlažnej vody so šťavou z polovice citróna. Pitný režim doplňte bylinkovými čajmi. Vynikajúce očisťujúce účinky na krv, pečeň, obličky a močový mechúr má pŕhľava dvojdomá. Na detoxikáciu pečene je vhodný pestrec mariánsky, echinacea sa zasa odporúča pri žalúdočných problémoch. Zázvor prečistí dýchacie cesty a tráviaci trakt.
Odporúčame prečítať: Andy Pavlík Timková: Detox môže byť aj bolestivý
3. Viac sa hýbte
Pri pohybe sa z tela vylučujú toxické látky. Vhodný je akýkoľvek druh športovej aktivity, ktorú budete vykonávať každý deň. Niektoré cvičenia sú však o niečo prospešnejšie ako ostatné. Napríklad joga, pilates, jogging, beh, skákanie cez švihadlo, jumping a iné majú schopnosť podporiť činnosť lymfatického systému. Práve ten je zodpovedný za vylučovanie toxínov z ľudského tela, ktoré vznikli počas látkovej výmeny alebo sa dostali do organizmu z vonkajšieho prostredia.
Odporúčame prečítať: Detoxikujeme pohybom. Ako vplýva pohyb na proces detoxikácie v tele?
Ktorý zo spôsobov sa vám pozdáva najviac?