Hlboký stabilizačný systém môže brzdiť váš výkon!
Robíme všetko možné aj nemožné preto, aby sme mali skvelú kondíciu, zdravé, štíhle a vypracované telo. Vytrvalo však ignorujeme cviky posilňujúce hlboký stabilizačný systém a potom sa divíme, že náš výkon stagnuje.
Ak sú svaly hlbokého stabilizačného systému primerane silné a pevné, poskytujú dostatočnú oporu chrbtici. Tak existuje tiež nižšie riziko vzniku zranenia a bolesti vznikajúcej z preťaženia či oslabenia určitých svalov, človek nemá problémy s rovnováhou a niektorými pohybmi a samozrejmosťou je správne držanie tela. Správne fungujúci hlboký stabilizačný systém, do ktorého sa zaraďujú hlavne hlboké (ale aj niektoré svaly bližšie k povrchu tela) svaly brucha, chrbta a panvového dna, je dôležitý pre každého človeka a, samozrejme, aj pre športovcov, pretože ovplyvňuje výkon.
Preto v kondičnej príprave mnohých známych a úspešných športovcov nechýbajú cvičenia, ktoré sa zameriavajú na posilnenie hlbokého svalstva. Aj pre bežných ľudí je vhodné, keď tieto cvičenia vykonávajú v rámci každého tréningu, či už ide o aeróbnu aktivitu alebo posilňovanie.
Odporúčame prečítať: Pilates cviky pre zdravý chrbát
Čo sa deje, ak nefunguje správne?
Oslabenie hlbokého stabilizačného systému môže človeku spôsobiť viacero problémov, ktoré sa môžu prejavovať nepríjemnou bolesťou krčnej a hrudnej chrbtice, krížov i bolesťami hlavy a pod. „Oslabenie sa u niekoho môže prejaviť nesprávnou koordináciou a stabilitou a tým preťažovaním kľúčových miest, ako napríklad hlavových kĺbov, hrudníkovo-driekového prechodu a pod. Často vidím niektorých chalanov, ktorí to preháňajú s posilňovaním, ako si vypestujú preťaženie povrchových svalov na úkor práve tých hlbokých. Taktiež sa oslabenie hlbokého stabilizačného systému môže prejaviť aj vnútorným pocitom, že nie sme vycentrovaní, že niečo nie je s nami v poriadku, jednoducho strácame kontakt sami so sebou,“ hovorí zo skúseností fyzioterapeut Jozef Adamčík z osteopat.sk
Posilnenie hlbokého stabilizačného systému
Na posilnenie hlbokého stabilizačného systému sú, samozrejme, vhodné rehabilitačné cvičenia. Mnohé z nich sú také jednoduché a nenáročné, že človek sa im môže venovať, kedy chce a koľko chce. Dôležité je však ovládať správnu techniku. Len vtedy sa pozitívne účinky prejavia naplno.
Odporúčame prečítať: 4 typy cvičení, ktoré vám dodajú energiu
Aktuálne sú však populárne aj pohybové aktivity z kategórie body and mind, a teda joga, pilates, spirals. Jozef Adamčík okrem nich odporúča aj tai chi alebo čchi kung. „Je dôležité, aby bol pohyb pomalý a hlavne uvedomovaný spolu so správnym dýchaním. Často sa na posilnenie hlbokého stabilizačného systému využívajú jednoduché cvičenia,“ hovorí odborník. V rámci svojho pracovného života sa stretáva aj s terapeutmi mimo Európy, ktorí priniesli veľmi zaujímavý postreh: „Vy, Európania, sa zameriavate len na vonkajší prejav pohybu, ale nerozumiete tomu, čo sa deje vo vnútri človeka.“