Bežci, pozor! Zabúdať na silový tréning sa nevypláca
Beh a primerané posilňovanie sa nevylučujú. Naopak. Silový tréning je pre bežca potrebný.
Pri behu sú namáhané iba určité svalové skupiny. Ide hlavne o svaly nôh a zadku. Ak nebudete primerane posilňovať hornú polovicu tela, ľahko dôjde k oslabeniu a skráteniu svalov v tejto oblasti. Čo má, samozrejme, vplyv na výkon i kvalitu behu. V prípade, že vás trápi bolesť chrbta, netreba zabúdať na to, že posilňovať treba nielen chrbtové, ale aj brušné svaly. Tie pomáhajú chrbtici niesť záťaž. Absencia posilňovania hornej polovice tela môže tiež spôsobiť znížený výkon a vyššie riziko zranenia.
Ak sa v posilňovacom tréningu zameriate aj na dolné končatiny, neminie vás pozitívum napríklad v podobe zlepšenia vytrvalosti. To sú hlavné dôvody, prečo by aj bežci mali venovať čas i energiu posilňovaniu s vlastnou váhou alebo činkami. „Silný bežec je lepší bežec. Treba však zachovať mieru. Silový tréning kulturistu je pre bežca zbytočný. Ak pri bežeckom tréningu zaťažujete hlavne nohy, už len na kompenzáciu je dobré cvičiť ,upper body᾿, teda hornú polovicu tela,“ hovorí zo skúseností bežecký tréner Vlado Pisár.
Pozitíva silového tréningu pre bežca
Vhodne zvolený posilňovací tréning teda zabraňuje vzniku svalovej nerovnováhy, má pozitívny vplyv aj na podaný výkon pri behu a znižuje riziko zranenia. Okrem toho zlepšuje činnosť látkovej výmeny, teda zrýchľuje metabolizmus. Podieľa sa aj na formovaní problematických partií tela. V prípade, že chcete schudnúť a získať ladné krivky, kombinácia behu a posilňovania je ideálna.
Silový tréning tiež zlepšuje držanie tela. Správne držanie tela dáva lepší predpoklad na zvládnutie správnej bežeckej techniky. Vďaka pravidelnému silovému tréningu dochádza nielen k posilňovaniu svalov, väzív a šliach, ale aj kostí. Teda silový tréning je aj prevenciou osteoporózy, ktorá sa dávno netýka len ľudí v zrelom veku. Existujú ešte aj ďalšie plusy posilňovania pre bežca? „Posilňovanie nôh pomáha aj vytrvalosti a to tým, že zlepšuje dynamiku a koordináciu. Podľa vedeckých štúdií bežci, ktorí zaraďovali do tréningu aj silové cvičenia, dosahovali lepšie výsledky ako tí, čo iba behali. Treba si pamätať, že sila a vytrvalosť sa dopĺňajú a nemali by súperiť,“ dodáva nadšený bežec a tréner v jednej osobe Vlado Pisár.
Ľudia, ktorí čítali tento článok, sa tiež zaujímajú o:
Beh do kopca ako súčasť HIIT tréningu