Ako začať s tréningom na funkčnom ihrisku?
Základom kalisteniky je zhyb na hrazde. Milovníci streetworkoutu ho nazývajú aj kráľovským cvikom.
Lákajú vás funkčné ihriská, ktoré pomaly pribúdajú i u nás? Žasnete nad kúskami, ktoré predvádzajú mladí chlapci a dievčatá na hrazdách a radi by ste sa k nim pridali, len neviete, ako na to? Preto sme oslovili mladých chalanov z OCTAGO tímu, ktorí sú v tejto oblasti viac ako doma.
Prvý krok je najpodstatnejší
Kalistenika je vlastne funkčný tréning, pri ktorom sú základom cvičenia s váhou vlastného tela. Mnoho videí či návodov, ako so streetworkoutom začať, nájdete aj na internete. Je to ideálna cesta? „Neodporúčam začínať sám bez základných vedomostí, pretože aj s vlastným telom treba vedieť narábať. Jednou z lepších možností je oslovenie skúsenejších cvičencov. Tých možno nájsť aj cez sociálne siete v rozličných workoutových skupinách. Základy sa dajú naučiť aj z videí, ktorých je pre nováčikov dostatok. My v OCTAGO tíme poskytujeme pravidelné tréningy za dobrovoľné vstupné, na ktorých sa nováčik naučí všetko potrebné pre výborný štart svojej telesnej premeny,“ hovorí Dušan Matuška z OCTAGO tímu.
Pozor na preceňovanie síl a nedokonalú techniku
Ak ste sa pre kalisteniku rozhodli, potrebujete dostatok kvalitných informácií týkajúcich sa napríklad správnej techniky jednotlivých cvičení. Nemala by vám chýbať ani pevná vôľa a motivácia. Dôležité sú pravidelné tréningy a tiež si treba dať pozor na chyby. Aj medzi milovníkmi kalisteniky sa nájdu takí, ktorí sa pri cvičení dopúšťajú omylov. „Najčastejšie ide o nedostatočnú rozcvičku a strečing pred tréningom, preceňovanie svojich možností a nedokonalú techniku. Ďalej je to príliš intenzívny a dlhý tréning. Z týchto dôvodov odporúčam začať pod vedením skúseného cvičenca kalisteniky alebo odborného trénera,“ radí Dušan z OCTAGO.
Cviky na hrazde, ktoré vás urobia lepšími
Viete, ktoré cvičenie nazývajú nadšenci streetworkoutu kráľovským? Ide o zhyb na hrazde. Je to zároveň aj náročné cvičenie, s ktorým majú začiatočníci veľký problém. „Väčšina ľudí, ako aj ja na začiatku, neurobí ani jeden. Preto existujú jednoduchšie variácie cvičenia, ktoré vedú k zvýšeniu sily. Výborný je izometrický zhyb a austrálsky zhyb.“ radí mladý muž. Izometrický zhyb na hrazde sa vykonáva tak, že človek visí na hrazde, pričom brada je nad hrazdou, drží sa nadhmatom a ruky sú na šírku ramien. Z tejto polohy sa veľmi pomaly spúšťa do vystretých rúk.
Kladiete si otázku, ako často cvičiť? Dôležitá je pravidelnosť. „Tri razy týždenne po 45 minút dokážu urobiť zázraky. Čo sa týka opakovaní, je to veľmi individuálne, ale 5 sérií po 6-8 opakovaní pri zhyboch je dostačujúcich pre rozvoj sily,“ uzatvára Dušan.
Zhyby na hrazde
Dvíhanie kolien vo vise na hrazde
Zdroj video: yotube.com
Zdroj foto: OCTAGO tím
Zdroj foto: Octago tím
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Streetworkout je čoraz populárnejší i u nás
Páči sa vám predstava výmeny fitcentra za detské ihrisko či park a absolvovanie tréningu vonku na čerstvom vzduchu?
Streetworkout komunita v SR sa stále zväčšuje. Majú sa fitcentrá obávať?
Prekvitá v USA, Rusku a na Ukrajine. Čoraz väčšiu popularitu má i u nás a to aj vďaka ambicióznym mladým ľuďom.
Za špecializovaný pohyb zaplatíte daň, tvrdia tréneri z No Will No Skill
Takí mladí, a už toľko vedia o pohybe.