Ako pomáha nášmu zdraviu cibuľa?
O zdravotných prínosoch cibule vie ľudstvo tisíce rokov. Cibuľu si cenili už starí Egypťania. Vyplácali ňou tých, ktorí pracovali na pyramídach a dokonca ju dávali aj do hrobiek faraónov. Mnohé pozitívne účinky cibule potvrdili aj vedecké štúdie. Prečo teda jesť cibuľu?
Cibuľa je neodmysliteľnou súčasťou našej kuchyne odnepamäti najmä pre jej jedinečnú chuť i štipľavú arómu. Pripravuje sa dusením, varením, pečením, ale chutné sú napríklad aj plátky grilovanej cibule. A v nejednej reštaurácii si môžu zákazníci pochutnať na chrumkavom chlebe s masťou a čerstvou cibuľou. Najviac prínosná pre ľudské telo je čerstvo nakrájaná, pretože vtedy zostáva zachovaných najviac živín.
Čo cibuľa obsahuje?
Cibuľa je zdrojom cenných látok, vďaka ktorým dokáže ľudský organizmus fungovať správne a brániť sa proti všadeprítomným voľným radikálom. Je bohatá na vitamíny (C, K, skupiny B), chróm, vápnik, draslík, meď, mangán, vlákninu a ďalšie. Nemožno zabudnúť na látku, ktorá dáva cibuli jej štipľavú arómu, a tou je alicín. Ide o sírne zlúčeniny, ktoré majú významné antibiotické účinky.
Pravidelná konzumácia cibule je prospešná
Od pravidelnej konzumácie cibule nás najčastejšie odradzuje jej špecifická aróma, ktorá sa uvoľňuje pri jej krájaní. Všetko je však otázkou zvyku a pokiaľ sa rozhodnete cibuľu jesť pravidelne, môžete sa tešiť na mnoho zdravotných prínosov.
- Cibuľa je bohatá na antioxidanty bojujúce proti voľným radikálom. Známy je napríklad quercetín, ktorý pozitívne vplýva na hladinu cholesterolu v krvi, je prevenciou proti trombóze, pomáha pri astme a ďalších ochoreniach.
- Aminokyseliny metionín a cystín majú silné detoxikačné účinky. Dokážu organizmus zbaviť ťažkých kovov, akými sú napríklad olovo či ortuď.
- Cibuľa je zdrojom vitamínu C, ktorý patrí medzi najdôležitejšie antioxidačné látky.
- Látky, ktoré sa nachádzajú v cibuli, prospievajú kardiovaskulárnemu systému a viaceré vedecké štúdie naznačujú, že môžu byť aj prevenciou proti rakovinovým ochoreniam.
- Bojíte sa baktérií, ktoré spôsobujú napríklad salmonelózu? Odolnosť tela voči nim môžete zvýšiť aj konzumáciou cibule, pretože má významný antibakteriálny účinok.
- Problém s hustotou kostí majú väčšinou ľudia vo vyššom veku. Jedným zo spôsobov, ako rednutiu kostí zabrániť, je konzumovať cibuľu alebo príbuznú zeleninu (cesnak).
- Cibuľa podporuje chuť do jedla, teda je vhodná pri nechutenstve.
- Naše staré mamy využívali cibuľu na prípravu domácich sirupov proti prechladnutiu, napríklad v kombinácii s medom.
- Keďže cibuľa znižuje riziko vzniku krvných zrazenín, mali by ju konzumovať aj ženy, ktoré dlhodobo užívajú hormonálnu antikoncepciu.
Jednoduché tipy na podávanie
Ako konzumovať viac čerstvej cibuľky? Okrem toho, že sa hodí na chlieb (samozrejme, celozrnný), možno ju pridať aj do zeleninových šalátov či nátierok. Na prípravu je jednoduchý napríklad šalát pripravený z rajčín, plátkov cibule, mozzarelly, obľúbeného korenia a niekoľkých kvapiek olivového oleja. Výborná je tiež tuniakova nátierka, kde je cibuľa jednou z dôležitých ingrediencií.
Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (podpad)