7 tipov, ako mať dosť energie a predísť únave
Nedostatok energie je často signálom toho, že v našom životnom štýle treba niečo zmeniť.
Únava býva jednou z najbežnejších sťažností ľudí. Príčin nedostatku energie je, samozrejme, viacero. Môže byť príznakom ochorení, no oveľa častejšie je spôsobená deficitom výživných látok v strave, nadmernou konzumáciou nezdravých a priemyselne spracovaných potravín, nedostatočným pitným režimom, nedostatkom spánku a absenciou pohybu. Dobrou správou je, že už malé zmeny v životnom štýle dokážu posilniť našu energetickú hladinu. Tu je niekoľko tipov.
Začnite pohybom hneď ráno
Výhod pravidelného cvičenia je neúrekom – dodáva energiu, eliminuje stres a zlepšuje kvalitu spánku... Ak bojujete s únavou, lepšie je zvoliť si ranné cvičenie, pretože náročnejšie tréningy vo večerných hodinách môžu narušiť spánok, ktorý je pre dostatok energie počas dňa nevyhnutnosťou. Čo sa týka cvičenia, akýkoľvek pohyb sa počíta. Môže ísť o strečing, džoging alebo cvičenie jogy.
Zamerajte sa na podporu trávenia
Trávenie je pre výrobu energie kľúčové. Trávenie možno podporiť viacerými spôsobmi – častejšou konzumáciou jedla v menších dávkach, dôkladným prežutím potravy, neprijímaním tekutín počas jedla atď. Pre trávenie je však potrebný i dostatok vlákniny a vody, ale stimulovať to možno aj prísunom niektorých byliniek a korenín, ako napríklad zázvoru, škorice, cesnaku, rozmarínu atď.
Preferujte jedlá s nízkym glykemickým indexom
Čo sa stane, keď si doprajete jedlo s nízkym glykemickým indexom? Energia z neho sa uvoľňuje postupne a budete dlhšie sýty a plný energie. Preferujte zeleninu a celé zrná. V celozrnných obilninách nájdete okrem vlákniny napríklad aj veľa vitamínov zo skupiny B, ktoré sú dôležité pre výrobu energie v tele.
Vyberajte si kvalitné druhy proteínov a tukov
Za jeden z najkvalitnejších zdrojov proteínov je považované mäso, no jedálny lístok môžete obohatiť aj o rastlinné proteíny v podobe quinoy, cíceru, fazule, orechov, zeleného hrášku, fermentovaných sójových produktov a tofu, konopných a chia semiačok a ďalších. Medzi zdroje kvalitných tukov patria morské ryby, panenské oleje, ale aj semiačka či oriešky.
Dopĺňajte do tela antioxidanty
Antioxidanty chránia bunky pred oxidačných stresom. Telu ich zabezpečíte hlavne príjmom pestrej stravy. Vitamín C je bohato zastúpený napríklad v kivi, brokolici, ananáse, vitamín E v pšeničných klíčkoch, karotenoidy v ovocí a zelenine žltej, oranžovej a červenej farby, chlorofyl v zelených ovocných a zeleninových plodoch atď.
Trávte čas na čerstvom vzduchu
Únava môže byť spôsobená aj nedostatkom vitamínu D, ktorý si telo produkuje zo slnečného svetla. Problém môže nastať hlavne v zime, a preto je dôležité tráviť čas na slnečnom svetle a tiež prijímať potraviny s obsahom vitamínu D – rybieho oleja, tučných rýb, vaječných žĺtkov, húb a fortifikovaných potravín (napríklad mliečne výrobky obohatené o vitamín D).
Pozor na stres!
Stres je snáď jednou z najčastejších príčin únavy. Vyčerpáva duševne i telesne, preto je nevyhnutné naučiť sa ho zvládať. Pomôžu relaxačné techniky, body and mind cvičenia či samotná meditácia.
Zdroj foto: goodfon.su
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
3 dôsledky nepravidelného stravovania
Nepravidelné stravovanie a vynechávanie jedál spôsobuje napríklad kolísanie krvného cukru, únavu, spomalenie metabolizmu, ale aj cukrovku a ďalšie ochorenia.
5 potravín, ktoré nakopnú váš mozog
Ak je v strave napríklad nedostatok zdravých tukov, pamäť i mozgové funkcie nefungujú tak, ako by mali.
I keď zo zásady je človek tvor lenivý, práve ranné cvičenie je pre neho to najzdravšie.