4 chyby, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení doma
Začnete cvičiť plní elánu, ale o pár dní je vaše nadšenie fuč? Nevidíte výsledky vašej snahy? Pravdepodobne sa dopúšťate niektorej z nasledujúcich chýb.
Cvičenie doma má bezpochyby mnoho výhod. Môžete sa mu venovať kedykoľvek, kdekoľvek a máte súkromie. No, pravdou je, že hlavne pre začiatočníkov nemusí byť tým pravým orechovým. Dopúšťajú sa niekoľkých chýb, ktoré spôsobia, že s cvičením rýchlo skončia, nie sú spokojní s výsledkami alebo si spôsobia zranenie.
1. Absencia silového či kardio tréningu
Ak chcete mať zdravé, štíhle a vyformované telo, potom sa musíte s rovnakou vážnosťou venovať kardio i silovému tréningu. Hlavne začiatočníkom a tým, čo sa snažia schudnúť prebytočné kilogramy, sa stáva, že silový tréning jednoducho ignorujú, alebo sa mu nevenujú dostatočne. Ak sa príliš zamerajú na kardio, môžu prísť o cennú svalovú hmotu, ktorá je kľúčom k trvalému schudnutiu a vyformovaniu tela. Dôvod? Tuk spaľujú práve svaly a tie sa budujú v rámci silového tréningu! Naopak, najmä mužom sa stáva, že v snahe získať svalovú hmotu vynechávajú kardio, ktoré je veľmi dôležité pre srdcovocievny systém, zdravie a celkovú kondíciu.
2. Nerešpektovanie svojich limitov a pretrénovanie
Možno sa aj vám niekedy stalo, že ste začali chodiť do posilňovne, či behať. Nevydržalo vám to však viac, ako niekoľko dní alebo týždňov a to len preto, že ste sa do trénovania vrhli bezhlavo: bez rozumného tréningového plánu a jasne nastaveného cieľa. Ak to myslíte so športom naozaj vážne, potom jednou z prvých vecí, na ktoré by ste mali myslieť, sú kvalitné informácie vrátane plánu cvičenia. Ak je zostavený správne, čoskoro uvidíte na sebe výsledky, bude vás ďalej motivovať, vyhnete sa zraneniam a pretrénovaniu a cvičenia sa už nikdy nevzdáte. Netreba zabúdať ani na to, že rovnako dôležité ako cvičenie, je aj dostatočný oddych.
Odporúčame prečítať: Ako sa vyhnúť stagnácii pri cvičení
3. Nesprávna technika vykonávaných cvikov
Ani ten najlepšie zostavený tréningový plán však nebude fungovať vtedy, ak nebudete ovládať správnu techniku cvikov. Ako sa tomuto vyhnúť? Najlepšie je začínať s niekým skúsenejším, kto vám všetko vysvetlí a upozorní vás na chyby. Ideálny je kvalifikovaný fitnes tréner. Vhodnou voľbou sú tiež videá s podrobnými popismi cvikov. Neskôr už môžete cvičiť bez obáv samostatne.
Odporúčame prečítať: Akým chybám sa vyvarovať po tréningu
4. Vynechávanie rozcvičky a záverečného ochladenia
Správne prevedená a dostatočne dlhá rozcvička pripraví svaly na záťaž a je tiež prevenciou zranenia. Napriek tomu, že je dôležitá, mnohí ju vynechávajú. Úvodné rozohriatie by pritom malo trvať minimálne 10 minút a po ňom by mal nasledovať strečing. To platí aj pre záverečné ochladenie a natiahnutie svalstva.
Čo na to odborníci?
Odborníci z Americkej rady pre cvičenie upozorňujú hneď na niekoľko chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri cvičení. Podľa nich sa treba vyhnúť nevyváženému silovému tréningu, v rámci ktorého sa človek zameriava iba na určité svalové skupiny. Varujú tiež pred zlou technikou vykonávaných cvikov a vynechávaním rozcvičky. Za dôležité považujú tiež postupné a neustále zlepšovanie sa, ktoré vychádza z rozumného tréningového plánu a jasne stanoveného cieľa. Je dôležité, aby človek neupadol do stereotypu a stále na sebe pracoval (1).