3 zlaté pravidlá, ako čo najskôr získať stratenú kondíciu
„Budem športovať minimálne trikrát týždenne.“ Možno takto, alebo veľmi podobne znelo predsavzatie, ktoré ste si dali pred príchodom leta. Lenže teraz smutne konštatujete, že ste ten záväzok nedodržali. A, samozrejme, chcete stratený čas čo najrýchlejšie dohnať.
Leto je stvorené pre oddych i chvíľky leňošenia. Aj aktívne športujúci človek sa môže počas letných radovánok, mierne povedané, trocha pozabudnúť. K týždňu leňošenia na dovolenke pribudne ďalší a ďalší. A potom pri pohľade do zrkadla, alebo šliapaní do kopca nastane zlom. Človek zistí, že jeho kondícia je preč. I svaly sú nejaké mľandravé. Pomóc! Panika. Stres. Treba ísť rýchlo cvičiť! Ako sa dostať do kondície s rozumom, poradí skúsená fitness trénerka Monika Korbová.
Pravidlo číslo 1. Nestresujte sa!
Po týždňoch leňošenia sa treba opäť s chuťou a hlavne s ROZUMOM pustiť do trénovania. Bohužiaľ, v mnohých prípadoch prvý tréning po dlhšej prestávke príliš rozumne nevyzerá. Prečo? Najväčšou chybou, ktorú môžete urobiť je, že chcete začať tam, kde ste prestali. „V prvom rade si treba uvedomiť, že nie je možné hneď na prvom tréningu po dlhšej prestávke dohnať všetko, čo ste zameškali. Trénovať treba pozvoľna,“ upozorňuje fitness trénerka. Čo sa stane, ak sa týmto pravidlom riadiť nebudete? Pripravte sa na nepríjemné príznaky svalovej horúčky. Bolesť svalov môže trvať tri až sedem dní. A to jednoznačne nestojí za to!
Čo znamená v praxi začať s rozumom? Skúsená trénerka radí nasledovné: „Dôležité je neposilňovať dlhšie ako 45 minút, nezabúdať na dôsledné zahriatie pred tréningom a kvalitný, minimálne 10 minútový strečing po tréningu. Samozrejme, treba myslieť aj na to, že k váham, s ktorými sme cvičili pred prestávkou, sa musíme vracať postupne.“
Pravidlo číslo 2. Jedzte zdravo
Buďte k sebe úprimní. Ako vyzeral váš stravovací režim počas dovolenky? Žiadna sláva. Zmrzlina. Chutné chladené alkoholické alebo nealkoholické nápoje a rôzne koktaily. Sladké maškrty. Pizza. Cestoviny.
To všetko je v poriadku. Aj maškrty a nie celkom zdravé jedlá k dovolenke patria. Teraz je dôležitá jedna vec. Povedať si STOP! „Spolu s opätovným zahájením tréningového procesu sa treba vrátiť aj ku správnemu stravovaciemu a pitnému režimu,“ upozorňuje Monika Korbová.
Pravidlo číslo 3. Doprajte svojim svalom kvalitný oddych
Skutočnosť je naozaj taká, že rovnako ako náš organizmus potrebuje pohyb, vyžaduje aj kvalitný oddych a dostatok času na regeneráciu. Pretrénovaním toho naozaj veľa nezískate! „Nezabúdajte na to, že svaly nerastú v posilňovni, ale počas kvalitného odpočinku. Preto jednu svalovú skupinu netreba precvičovať skôr ako po 48 hodinách od predchádzajúceho tréningu,“ vysvetľuje Monika.
Ako dlho to potrvá?
Niekto sa k pôvodnej kondícii vráti rýchlejšie, ďalšiemu to trvá dlhšie a musí byť trpezlivý. Určite netreba čakať, že po jednom, alebo dvoch tréningoch bude človek hneď v pôvodnej forme. Tak to pri cvičení a celkovo v športe jednoducho nefunguje. Čo je však stopercentne isté? Trpezlivosť, kvalitné tréningy a zdravá strava sú predpokladmi, ako sa ku kondícii dopracovať čo najskôr.