3 tipy, ako rozhýbať spomalený metabolizmus
Cvičíte pravidelne a zdravo jete, ale prestali ste chudnúť?
Jednou z príčin je spomalený metabolizmus. Ako ho znovu nakopnúť?
Pozrite sa na svoj pitný režim
Ak je v tele nedostatok tekutín, vzniká únava, podráždenosť, bolesti hlavy, ale dochádza aj k spomaleniu metabolizmu. Človek by mal teda denne vypiť 2-3 litre tekutín v podobe čistej vody. Začať treba hneď ráno po prebudení. Doplnkom sú čaje, minerálky, riedené ovocné a zeleninové šťavy. Z čajov je vhodný zelený alebo biely čaj, oolong, pu erh či rooibos.
Zelený čaj má vďaka kofeínu termogénne vlastnosti a zabraňuje oxidácii tukov, teda okrem iného zrýchľuje metabolizmus. Tvrdia to vedci zo Ženevy, ktorí do pokusu zapojili 10 mužov. Muži boli rozdelení do troch skupín. Prvá užívala extrakt zo zeleného čaju, druhá kapsule kofeínu a tretia placebo. Skupina užívajúca extrakt zeleného čaju zaznamenala výdaj energie vyšší o 4,5 percenta (1).
Zabráňte stereotypu pri tréningu
Rutina pri tréningu je najčastejšie problémom žien. Bez problémov dokážu stráviť hodiny cvičením na kardio strojoch v rovnakej intenzite v domnienke, že práve takto schudnú. Kardio tréning je síce dôležitý, ale k správnemu fungovaniu látkovej výmeny, a vôbec celkovému zdraviu a peknej postave, treba aj silový tréning. Netreba zabúdať na staré známe pravidlo: čím viac svalov máte, tým viac tuku spálite. Nebojte sa teda ani dvíhania závaží.
Metabolizmus môžete rozhýbať aj vysoko intenzívnym intervalovým tréningom, ktorý možno aplikovať do kardio i posilňovacieho tréningu. Jeho výhodou je to, že telo spaľuje tuky ešte hodiny po ukončení tréningu. Spočíva v pravidelnom striedaní intenzívnych a menej intenzívnych, resp. odpočinkových intervalov. To znamená, že napríklad 30 sekúnd šprintujete naplno a 60 sekúnd idete poklusom alebo chôdzou. Vyskúšať môžete aj tabatu, za vznikom ktorej stojí japonský vedec Izumi Tabata. Trénovanie systémom 20 sekúnd na maximum a 10 sekúnd oddychu v ôsmich cykloch za sebou naštartuje metabolizmus, zlepší vytrvalosť i výbušnosť.
Nech sa už venujte akémukoľvek športu, vyhnite sa rutine. Napríklad beh po rovine spestrite behom po schodoch či do kopca. Plávajte, či bicyklujte intervalovo. Ak ste v strese, dajte šancu body and mind cvičeniam, pretože zvýšené hladiny kortizolu (stresového hormónu) urýchľujú ukladanie tukov.
Zhodnoťte svoj stravovací plán
Ak si s tým neviete poradiť sami, skonzultujte jedálny lístok so skúseným odborníkom. Možno jete nepravidelne, máte jedlo zle načasované alebo organizmus bojuje s deficitom dôležitých látok. Za spomalený metabolizmus môžu byť zodpovedné chýbajúce proteíny, zdravé tuky, vitamíny či minerály. Dôležité sú napríklad omega-3 mastné kyseliny, ktoré možno do tela doplniť konzumáciou rýb alebo rybieho oleja.
Zdroj: (1)http://ajcn.nutrition.org/content/70/6/1040.full, Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
10 rád ako odstrániť kilá navyše
Pri nakupovaní myslite na to, že čo si kúpite, to aj zjete.
3 cvičenia, ktoré zlepšia vašu kondičku
Cvičíte pravidelne a hľadáte cvičenia, ktoré tréningový plán spestria a poriadne si „maknete“?
5 chýb, ktoré zabíjajú úspech v cvičení
Niekedy sa nadmerná snaha pri cvičení nevypláca. Napriek vysokému nasadeniu sa progres nedostavuje.